2020. május 4. 19:16, Hétfő
Négy szereplő lesz hamarosan a piacon, érdekes lesz a verseny.
Az Intel kapcsán már jó ideje, gyakorlatilag 2018 közepe óta tudjuk, hogy készülnek a nagy visszatérésre, legalábbis a különálló grafikus kártyák piacán, ahonnan több mint 20 évvel ezelőtt távoztak. Nem ez a cég lesz azonban az egyetlen új belépő, így igencsak érdekesnek ígérkezik az előttünk álló év.
Az Intel Graphics május első napján egy rövid
bejegyzésben illusztrálta, hogy az új koronavírus miatt bevezetett korlátozások ellenére is folytatódik a komoly munka, amely teljesen nyilvánvalóan az Intel Xe Graphics fejlesztésére is vonatkozik. Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy utolsó ilyen megoldásuk az i740 volt, amely még 1998-ban debütált, azóta pedig inkább integrált változataikkal igyekeztek jobb pozíciókat kiharcolni maguknak, amelyek az asztali és mobil chipek részeként, jóval szerényebb teljesítménnyel és funkcionalitással kecsegtettek, bár ez olykor még bizonyos játékok futtatására is elegendő volt. Mégis, a széles tömegek számára inkább a diszkrét (különálló) példányok az igazán érdekesek, itt pedig a jelek szerint az AMD és az nVidia csatájába most ez a harmadik szereplő is beszáll, miközben a Huawei az adatközpontokba szánt GPU-k piacra dobásával válna a negyedik versenyzővé, amelyet a későbbiekben követhetnek a felhasználóknak szánt fejlesztések.
Az AMD az RDNA 2, az nVidia pedig az RTX 3080 piacra dobására készül idén, míg az Intel számára az új példány tulajdonképpen a 12. generáció lesz, már ha beleértjük ebbe az elmúlt évtizedben bemutatott integrált megoldásokat. A pontos technikai részletek és hardveres jellemzők még nem teljesen világosak, azt viszont tudjuk, hogy a gyártó 3 eltérő változattal készül, ezek között lesz majd az LP (low power), a HP (high performance), illetve a HPC, amely már kifejezetten az adatközpontokban dolgozik majd. Az LP bukkan majd fel az asztali és mobil chipekben, hiszen egy ilyen (kísérleti) példány kapott helyet a hamarosan befutó Tiger Lake processzorcsalád tagjaiban, amely a Core-vonalon a 11. generáció lesz. Nagy kérdés, hogy mennyi feldolgozóegység kap majd helyet a lapkán, ettől függ ugyanis a teljesítmény, miközben az sem mindegy, hogy ezen komponenseket mekkora helyen tudják majd csoportosítani. Várhatóan 10 nanométeres csíkszélességet alkalmaznak majd, a chip második generációja jelenne meg 7 nanométeren, ez azonban nyilván még odébb van.
A magok számát tekintve 4096 lenne a felső határ, míg a végfelhasználók legfeljebb 1024 ilyen egységre támaszkodhatnának. Az órajel 1,5 és 2 GHz között mozogna, memóriából 4-16 GB állna rendelkezésükre, a kereskedelmi ár pedig 150 és 600 dollár között lenne, itt a legdrágább és legerősebb példányok szintén az adatközpontokba kerülnének. Sok azonban még a kérdőjel, így néhány hónapot várnunk kell a végleges adatokra.