Hollandia eleget tesz az USA kínai exportra vonatkozó követeléseinek

Hollandia eleget tesz az USA kínai exportra vonatkozó követeléseinek

2024. április 7. 10:09, Vasárnap
Az Egyesült Államok hangosan követeli, hogy a chipgyártó sorokat készítő nagyvállalat, az ASML hagyjon fel a kínai ügyfeleknek eladott berendezések szervizelésével. A szankciók erőltetése diplomáciai és üzleti fejfájást okoz a holland kormánynak, de a jelek szerint továbbra is igazodnak Washingtonhoz az exportkorlátozások terén.

Bár Mark Rutte miniszterelnök kormánya vonakodik általános döntést hozni, nyilatkozatai és az ország nemzetbiztonsági érdekei afelé mutatnak, hogy a jövőben lassan hagyják jóvá a kínai karbantartási kérelmeket és ha lehet, elutasítják azokat. Ez visszaesést fog jelenteni Kína hazai chipipara kiépítésére irányuló törekvéseinek, mivel az ASML-berendezéseit szinte lehetetlen pótolni, és idővel elromlanak, ha nem tartják karban őket. De megnehezítheti Rutte kormányának azon erőfeszítéseit is, hogy megakadályozza Hollandia legnagyobb vállalatának külföldre történő áttelepítését.

A kirakós fontos eleme a holland biztonsági prioritások, különösen Ukrajna támogatása az Oroszország elleni háborúban, és hogy Rutte szeretne a NATO következő főtitkára lenni, amihez elengedhetetlen az Egyesült Államok támogatása. Ezek miatt szükségszerűen szembekerül Kínával, és amikor múlt héten Pekingbe utazott, egyértelművé tette, hogy Kína Oroszországnak nyújtott támogatása komoly problémát jelent egy olyan időszakban, amikor Hollandia F-16-osokkal fegyverezi fel Ukrajnát. "Hihetetlenül fontos, hogy Kína megértse, hogy Oroszország bármilyen győzelme (Ukrajnában) közvetlen fenyegetést jelentene mind Hollandia, mind Európa számára" - mondta Rutte.

A holland lakosság azt sem felejtette el, hogy Oroszország 2014-ben Kelet-Ukrajna felett lelőtt egy személyszállító repülőgépet, a malajziai járat 198 holland állampolgár halálát okozta. Emellett Hollandia ad otthont a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságnak, amely háborús bűncselekmények vádjával elfogatóparancsot adott ki Putyin ellen. Ezzel szemben Hszi stratégiai szövetséget kötött Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, de azt állítja, hogy semleges az ukrajnai konfliktusban.


Rutte pályázik a NATO főtitkári posztra, aminek elnyerése az USA támogatása nélkül esélytelen, utóbbiak pedig az ASML kínai exportkorlátozását várják tőle

A holland miniszterelnök az ASML-ről is tárgyalt Hszi Csin-ping kínai elnökkel, de a megbeszélés utáni sajtótájékoztatón nem volt hajlandó közvetlen választ adni arra, hogy kormánya megtagadja-e az ASML kínai ügyfelei engedélyeit. Rutte felszólította Kínát, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy Oroszország ne juthasson hozzá a polgári és katonai felhasználású "kettős felhasználású árukhoz" - mint például az ASML gépei és az azokban gyártott chipek. Hszi a kínai állami médiának elmondta, hogy figyelmeztette Ruttét, hogy problémákat okozhat a Kínával való "szétválasztás és a kapcsolatok megszakítása". Bár Rutte megjegyzései nem egyértelműek abban a tekintetben, hogy az Egyesült Államok politikájához hasonlóan elutasítanák az ASML licencszabályainak hatálya alá tartozó eszközöket kereső kínai ügyfeleket, de jelzik a holland kormány valószínű kiindulópontját. Az ASML közölte, hogy minden exportszabályozást betart.

A holland kormánynak mérlegelnie kell válaszlépéseit, tekintettel arra, hogy félő, hogy gyengül az Egyesült Államok támogatása biztonsági prioritásaihoz, köztük Ukrajnához, különösen akkor, ha Donald Trump megnyeri a novemberi elnökválasztást. Bart Groothuis európai parlamenti törvényhozó szerint Hollandiának a nagyobb szövetségesekkel közösen kell meghatároznia az exportpolitikáját. "Sokkal jobb, ha ezt az USA-val, vagy a jövőben talán Európával együtt tesszük, és szabályozzuk az ASML-t. Azt mondanám, hogy ez a legjobb út" - mondta. Joe Biden amerikai elnök exportpolitikai vezetője, Alan Estevez hétfőn fog találkozni holland kormánytisztviselőkkel és az ASML vezetőivel, ahol várhatóan felveti a szervizszerződések kérdését.

Az exportot felügyelő holland külügyminisztérium közölte, hogy a kínai engedélykérelmeket ugyanúgy fogja elbírálni, mint másokét: "eseti alapon", mérlegelve annak kockázatát, hogy azok végül nem kívánt katonai célú felhasználásra kerülhetnek. Ezt azonban a holland tisztviselőknek nehéz lesz távolról meghatározni, különösen Hszi polgári-katonai fúziós politikáját figyelembe véve. Az ASML számára az engedélyek bizonytalan számú megtagadásából származó kár fokozatos és korlátozott lesz. A karbantartás a cég bevételének mintegy 20%-át teszi ki, és Kína a harmadik legnagyobb piaca Tajvan és Dél-Korea után. A társaság az elmúlt három évben 10 milliárd euró értékben adott el berendezéseket kínai chipgyártóknak. Ennek egy része nyugati tulajdonosokkal rendelkező kínai üzemekbe is került, mint például az SK Hynix és a TSMC.

Komoly problémái lesznek annak a kínai chipgyártónak vagy üzemnek, amelyik nem kap engedélyt, mivel az ASML gépei nélkülözhetetlenek a chipek gyártásához, és nehezen pótolhatók. Szakértők szerint azonban a kínai chipgyártók eddig meglepően ellenállónak bizonyultak az USA által bevezetett szankciókkal szemben, és a jövőben is meg fogják találni a módját annak hogyan lehet kijátszani azokat. "A szervizelés leállítása kérlelhetetlenül rontani fogja az adott berendezések képességeit. Így a gyártók egyfajta utóvédharcot fognak folytatni, hogy a lehető legtovább működtessék ezeket a gépeket" - mondta Paul Triolo, Kína és a félvezetők amerikai szakértője. "A kérdés hosszú távon az, hogy milyen más megoldási lehetőségek vannak itt."

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások