A TikTok alapítója lett Kína leggazdagabb embere

A TikTok alapítója lett Kína leggazdagabb embere

2024. október 30. 21:39, Szerda
Kínának új leggazdagabb embere van - méghozzá a rendkívül népszerű és ellentmondásos TikTok mögött álló vállalkozó.

A 41 éves Zhang Yiming, a TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek a társalapítója vezeti a Hurun China Rich List 2024-es listáját. Vagyona elérte a 49,3 milliárd dollárt az ország leggazdagabb embereinek rangsorát közzétevő Hurun Inc. kutatási, média- és befektetési csoport értékelése szerint. Zhang felemelkedése azután következett be, hogy a ByteDance globális bevétele tavaly 30%-kal, 110 milliárd dollárra nőtt - közölte a Hurun. A TikTok 2017 májusi hivatalos indulása óta tömeges globális népszerűségre tett szert, valamint korszakalkotó közösségi médiaplatformmá vált, amelyet világszerte sok fiatal szeret - és úttörő példává vált más kínai vállalatok számára, amelyek az amerikai és globális piacokra szeretnének betörni.

Most azonban egyre több jogi csatával kell szembenéznie az Egyesült Államokban, ahol a Hurun szerint közel 200 millió felhasználója van. Ott a TikTok állami és szövetségi perekkel küzd, amelyek az alkalmazást használó gyermekek védelmének állítólagos elmulasztásával kapcsolatosak, míg a ByteDance egy olyan törvény ellen harcol, amely az alkalmazás országos betiltására kényszerítheti, ha a TikTok nem választja le amerikai tevékenységét. Az áprilisban aláírt törvényt évek óta tartó vádak előzték meg, amelyek szerint a TikTok Kínához fűződő kapcsolatai miatt az amerikaiak személyes adatai potenciálisan a kínai kormány kezébe kerülhetnek. A TikTok határozottan tagadja a vádakat, amelyek a kínai-amerikai rivalizálás erősödésével párhuzamosan a kínai technológiai cégekkel kapcsolatos szélesebb körű amerikai nemzetbiztonsági aggályokat is táplálják. A TikTok a gyermekvédelemmel kapcsolatos állításokat is visszautasította.

Más országok is nemzetbiztonsági aggályokra hivatkoztak, köztük India, amely betiltotta a TikTokot. Nyugati szövetségesek, például Nagy-Britannia, Kanada és Ausztrália korlátozták a TikTok használatát kormányzati eszközökön. Ezek a szabályozási akadályok azonban nem sokat változtattak a TikTok növekvő globális vonzerején a felhasználók körében. Zhang 20%-os tulajdonosa a ByteDance-nek, amelyet 2012-ben alapított Liang Rubo szobatársával, Liang Rubóval együtt Pekingben. 2021-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, miután a ByteDance-t a kínai technológia egyik legnagyobb nevévé tette. A ByteDance tulajdonában van a kínai Toutiao híralkalmazás és a Douyin, a TikTok kínai testvéralkalmazása is.

Zhang felemelkedése a gazdagok listájának élére három év után először taszította le az élről Kína „palackozott víz királyát”, Zhong Shanshan-t, aki azonban továbbra is második maradt. Zhong az év elején online támadásokkal nézett szembe a nacionalisták részéről, akik hazafiatlansággal vádolták őt egy olyan kampányban, amely az italgyártó vállalat részvényeinek árfolyamát is megrázta. A harmadik helyen Pony Ma, a Tencent multimédia- és szórakoztatóipari óriásvállalat alapítója végzett, amely a mindenütt jelen lévő kínai WeChat üzenetküldő és fizetési platform tulajdonosa.

Összességében az amerikai dollármilliárdosok száma Kínában 753-ra zsugorodott, 142-vel kevesebbre, mint egy évvel korábban. A 2021-es 1185 fős csúcsérték óta Kína 432 milliárdost, vagyis milliárdosainak alig több mint egyharmadát veszítette el - közölte a Hurun. A listán szereplő személyek száma - 1094 - összességében szintén csökkent, immár a harmadik egymást követő évben. A listán azok a személyek szerepelnek, akiknek augusztus végén legalább 700 millió dollár értékű vagyonuk volt. A listán szerepelnek a Hongkongban és Makaón, valamint az önrendelkező demokráciában, Tajvanon élők is. A Hurun Report elnöke, Rupert Hoogewerf a csökkenést a kínai gazdaság és a tőzsdék „nehéz évének” tulajdonította.

Kína komoly gazdasági kihívásokkal küzd, többek között az ingatlanválság, a magas helyi önkormányzati adósságok és a fogyasztás elmaradása miatt, ami világszerte aggodalmat kelt a világ második legnagyobb gazdaságának egészségi állapotával és pályájával kapcsolatban. "A listán szereplő magánszemélyek száma az elmúlt évben 12%-kal csökkent, alig 1100 főre, és 25%-kal a 2021-es csúcsponthoz képest, amikor 1465 5 milliárd jüan vagyonnal rendelkező magánszemélyt sikerült találnunk” - áll a közleményben. "A régi gárda, amelyet az ingatlanfejlesztők képviseltek, átadta a helyét egy új gárdának a technológia, az új energia, a szórakoztató elektronika (különösen az okostelefonok), az e-kereskedelem (különösen a határokon átnyúló e-kereskedelem), a fogyasztási cikkek és az egészségügy területén” - tette hozzá.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások