2001. június 19. 08:39, Kedd
Kiadó: Gathering of Developers
Fejlesztő: PopTop Software
Rendszer Követelmények:
Minimum: P200, 32MB RAM, Win9x/Me/NT4/2000
Hasonló játékok: SimCity 3000,
Zeus: Master of Olympus
Kategória: Szimuláció
Végy egy óceánt, helyezz el rajta egy szigetet, építkezz, népesítsd be, és végül, de nem utolsó sorban, dönts a politika hovatartozás felől. Így kezdődik a Tropico receptje. Merőben új koncepciót vélhetnek felfedezni ebben az új játékban azok a szimuláció rajongók, akik kipróbálják a programot. Akik még gondolkoznak a dolgon, olvassák el ezt a rövid leírást, melyből kiderül, hogy milyen is egy "El Presidenté" élete.
Elgondolkoztál már azon, hogy milyen lehet egy saját szigetet uralni? Abszolút hatalom, mindenki ki van szolgáltatva kényünknek-kedvünknek, nem hangzik rosszul. Olyan álom ez, melyet minden szimuláció rajongó átélt már vagy így, vagy úgy. A PopTop Software részben valóra is váltja nekünk álmainkat legújabb programjával, a Tropico-val. A játékban az 1950-es évek egyik klasszikus harmadik világbeli diktátorát alakítjuk. Szövetségre léphetünk a kommunistákkal és a Szovjetunióval, vagy csatlakozhatunk az Egyesül Államokhoz és a kapitalista gazdasághoz. Akármelyik utat is választjuk, biztosak lehetünk benne, hogy a szigetlakók közül néhányan nem fognak örülni a döntésünknek, és pont ez az, amiben a Tropico különbözik a hasonló játékoktól.
Habár mi lehetünk El Presidenté, hatalmunk nem egészen abszolút, kormányunkat pedig megdönthetik a szigetlakók, ha nem élnek elég boldog életet. Erre nagyon oda kell figyelnünk, mert egy rossz húzással a játék is befejeződhet... A derék polgárok politikai meggyőződését szimulálandó a PopTop egy frakciórendszert dolgozott ki a program számára. Minden egyes polgár tagja lehet egy, vagy több szigeti pártnak, amik segítenek ideológiai nézetük terjesztésében. A nagyobb pártok elég nagyok ahhoz, hogy politikai nyomást gyakoroljanak, ezért ha például a vallásos párt 90 taggal büszkélkedhet (és a sziget népessége 150 főből áll), jobb, ha gyorsan "boldoggá tesszük" őket, különben nem sokáig leszünk hatalmon. Szerencsére a PopTop beépített néhány olyan lehetőséget a programba, melyek arra szolgálnak, hogy a nagyon követelőző pártokat elhallgattassuk. Vasököllel léphetünk fel a sokat kellemetlenkedőkkel szemben: legyilkolhatjuk őket (aminek a családtagok nem fognak örülni), statáriumot hirdethetünk, vagy börtönbe vethetjük a bajkeverőket. Akinek egyik módszer sem szimpatikus, az egy kis csúszópénzzel is megoldhatja a dolgot.
Ha a tekintélyelvi megközelítését választjuk, akkor nem árt előtte bizonyos területekre nagyobb hangsúlyt fektetni. Ilyen terület például a katonaság. Minél haragosabbá, bosszúsabbá tesszük az embereket, annál nagyobb az esély arra, hogy lázadókká válnak, elpusztítják épületeinket, és átveszik a hatalmat. A helyzetet annyira eldurvíthatjuk, hogy az Amerikai Egyesül Államok hadihajót küldhet járőrözni a sziget köré, a legrosszabb esetben pedig, partra szállva, katonai erővel mozdíthatnak el bennünket vezető pozíciónkból. Ha a szívtelen, keménykezű diktátor szerepét választjuk, komoly és nagyon izgalmas kihívások elé nézünk a Tropico-ban. Érdemes kipróbálni!