2002. június 30. 00:45, Vasárnap
Az Advanced Micro Devices (AMD) kiváló teljesítményű és kedvező árú processzorai révén az elmúlt hónapokban sikeresen növelni tudta az asztali számítógépekbe szánt processzorok piacán korábban megszerzett részesedését, 2003-ban pedig a szerver számítógépekbe szánt chipek piacán is hasonló sikereket szeretne elérni a chipgyártó. A Sunnyvale-i (Kalifornia) székhelyű cég képviselői az elmúlt napokban újfent megerősítették, hogy míg a kisebb teljesítményű számítógépekbe szánt AMD processzorok a jövőben is Athlon típusjelzéssel kerülnek forgalomba, addig a cég nagyteljesítményű szerverekbe szánt, korábban SledgeHammer fejlesztési kódnevet viselt processzorai Opteron néven debütálnak majd.
Ed Ellett, az AMD marketing részlegének alelnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a várhatóan a jövő év elején bemutatkozó Opteron processzorok mellett szól a kiváló teljesítmény, a relatíve kedvező ár, valamint az, hogy az ilyen chipekre épülő rendszerek tervezési és üzemeltetési költsége minden korábbinál alacsonyabb lesz. Ellett kitért arra, hogy míg az Intel az egy-, kettő-, négy, illetve nyolcprocesszoros szerver számítógépek esetében különböző alaplapi chipkészleteket használ, addig az AMD a közeljövőben megjelenő Athlon, illetve Opteron processzoros számítógépek mindegyikében lényegében teljesen azonos chipseteket alkalmaz majd, attól függetlenül, hogy egy rendszer hány darab processzorral rendelkezik. Az AMD szerint ily módon minimálisra csökkenthető a szerverek fejlesztésével foglalkozó mérnökök munkája, és ezzel párhuzamosan természetesen a fejlesztési költségek is kedvezően alakulnak majd. A szerverek fejlesztésével foglalkozó cégeknek AMD fronton a jövőben biztosan nem kell majd számtalan chipsettel és tervrajzzal vesződniük - nyilatkozta Ellett, majd hozzátette, hogy Opteron ügyben az AMD már most előrehaladott tárgyalásokat folytat több nagy, szervergyártó céggel.
Az AMD a nagyteljesítményű, kettő-nyolc darab processzorral szerelt szerver számítógépek piacára az Opteron típusjelzésű processzorokat szánja, míg az egy-, illetve kétprocesszoros szerverekbe és munkaállomásokba a chipgyártó az ugyancsak Hammer alapokon nyugvó, azonban Athlon típusjelzéssel forgalomba kerülő processzorokat ajánlja. Az AMD a nyolcadik generációs processzoraihoz saját maga is gyárt majd chipseteket, ezenkívül pedig szinte az összes nagyobb, tajvani chipsetgyártó is piacra kívánja majd dobni saját fejlesztésű Hammer chipseteit.