2003. november 15. 14:01, Szombat
Nehezedre esik a munkádra koncentrálni a PC-d előtt? Lehet, hogy a géped állandó zúgása okozza! Egyre több felhasználó fordul emiatt már a teljesen halk megoldások felé, legyen az házi tuning, vagy gyári hangtompító megoldás.
Eleinte a nagy, és kevésbé fejlett számítógépek korszakában még hasonló rakétahangú hűtéseket alkalmaztak, azonban később, amikor szabványosodni kezdtek a számítógép alkatrészek, egyre kisebb helyen fértek el a gépek, és egyre halkabb hűtési megoldások jöttek a képbe. Az utóbbi időben viszont a nagyteljesítményű chipek terjedésével újból problémává vált azok hőtermelése, és megint az egyre melegebb, és ezért hangosabb PC-k irányába megy a piac.
A halk számítógép alapja a csendes ház
"A PC-k egyre hangosabbak, és hangosabbak lesznek az évek során. Ha például már a falon át is hallod a zúgását, az probléma…" mondta el Paul Holstein, egy üzlet tulajdonosa, aki nemrégiben felkereste az Endpcnoise.com nevű céget Vancouverben. Ez a cég a számítógépek teljes lehalkításával foglalkozik, és miután Holstein a saját gépét megcsináltatta, olyannyira elégedett volt, hogy most az egész vállalkozás összes gépét átépítteti.
"Olyan PC-ket építünk, amelyeket nem lehet hallani" - mondta Jon Schoenborn, az Endpcnoise.com-ot működtető NW Custom Computers menedzsere. Scoenborn szerint a megrendeléseik többszörösére nőttek az évek során. Természetesen több más gyártó is törekszik halk PC-k építésére, mint például a Tranquil PC, vagy a SilentPC nevű európai cégek. A nagyobb gyártók, mint a Dell, vagy a HP nem igazán reklámoznak extra halk számítógépeket, de nekik is vannak olyan megoldásaik, amelyek halkabbak a társaiknál. Ezek a cégek főleg a Windows alapú gépeket célozzák meg, hiszen a rivális Apple mindig is a halk gépek elkötelezettje volt. Az utóbbi időben viszont már ezek a gépek is kezdenek hangosabbak lenni.
A nagyobb méretű ventilátornak kisebb fordulatszámon is elég pörögnie azonos teljesítmény eléréséhez, ami csöndesebb működést jelent
Általában a számítógépeknek több zajforrásuk is van. A tápegység, a merevlemez, a ventilátorok, és más komponensek is kibocsátanak némi zajt. A gyors processzorok és videókártyák is egyre nagyobb hőt termelnek, ezért egyre jobb, és ezért hangosabb hűtést igényelnek. A CD- és DVD-meghajtók és merevlemezek pedig a mechanikus működésükből adódóan zajosak. A felhasználóknak általában két választásuk van a zajcsökkentésre, vagy kicserélgetik a hangos alkatrészeket halkabbra, vagy építenek egy teljesen új, csendesre tervezett gépet.
Egy új építésű halk PC tartalmaz halk tápegységet, esetleg passzív hűtést, egy alacsony fordulatú processzorhűtőt nagy hűtőbordával, és olyan merevlemezt például, amelynek folyadék-csapágyazása van a halkabb működés érdekében. Egyéb speciális megoldások is léteznek, mint például a vízhűtés, amellyel a legtöbb ventilátort kiválthatjuk, vagy a számítógép házának hangszigetelése. Ezen kívül a normál léghűtéses házakban optimalizálhatjuk a levegő útját is, hogy az még kevesebb zajt keltsen, és jobban hűtsön.
Ezek a halk gépek akár 25-26 decibeles zajszintre is csökkenthetőek, emellett egy tipikus hálószoba éjjeli zajszintje 30 dB, egy forgalmas úté pedig mintegy 80 dB. Az ember hallásának alsó küszöbe egyébként 20 dB, az ez alatti hangokat normális esetben az átlagember már nem hallja.
Persze a nagy ventilátornál is halkabb a passzív hűtés - nagyméretű hűtőbordák a forró videókártyachipek hőjének elvezetésére
Egy-egy ilyen halkító átalakítás persze nem olcsó mulatság, akár 30-40 ezer forinttal is megkönnyítheti pénztárcánkat. Ez természetesen nem nagy költség olyan cégeknek, akiknek halk PC-kre van szükségük, mint például stúdióknak, azonban az egyszeri otthoni felhasználót már keményebben érinti.
Természetesen a legtöbb zajt ezentúl is a PC mechanikus egységei keltik majd, és ezekből is az egyre gyorsuló CD- és DVD- olvasó, valamint író egységek jelentik a legnagyobb problémát.