2004. március 7. 10:58, Vasárnap
Az Nvidia hivatalos formában is bejelentette, hogy grafikuskártya gyártó partenerei hamarosan megkezdik az első GDDR3 memóriachipekkel szerelt GeForce FX 5700 Ultra processzoros termékek gyártását és forgalmazását.
A bejelentés kapcsán szó esett többek közt arról, hogy a GDDR3 grafikusmemóriák használata magasabb működési frekvenciát, alacsonyabb fogyasztást, kevesebb felhasznált alkatrészt, illetve könnyebb tervezői munkát eredményez. Az új technológia révén a Santa Clara-i (Kalifornia) székhelyű vállalat minden korábbinál nagyobb teljesítményű, raádásul relatíve alacsony árú felső-középkategóriás grafikus megoldásokkal jelenhet meg a piacon.
A GDDR3 a GDDR2 magasabb működési frekvenciát lehetővé tevő, logikus továbbfejlesztésének tekinthető. Habár a GDDR3 nagymértékben a GDDR2-ből eredeztethető, lényeges különbség, hogy a GDDR3 egyirányú kapujeleket használ, ami elkülöníti egymástól az írást és az olvasást. Ezzel szemben a GDDR2 kétirányú kapujelet használ. Ugyancsak fontos különbség, hogy a GDDR3 esetében alkalmazott interfész technológia feszültség és nem áram alapú. Az újgenerációs grafikuschipek többsége egyébként mind a hagyományos DDR, mind pedig az újabb GDDR2 és GDDR3 memóriachipekkel kompatibilis, ami a grafikuskártyák gyártásával foglalkozó cégek számára lehetővé teszi, hogy számos különböző teljesítményű és árú termékkel lényegében az egész piacot le tudják fedni.
Különböző források szerint a GDDR3 memóriachipekkel szerelt GeForce FX 5700 Ultra grafikuskártyák átlagosan mintegy 5,5 százalékkal nagyobb teljesítményre képesek, mint hagyományos DDR memóriával szerelt elődeik. Ezen források azt is tudni vélik, hogy az Nvidia nem változtatja meg a GeForce FX 5700 Ultra grafikuschip ajánlott órajelét, vagyis az marad az eddigi 475 MHz. A közeljövőben - várhatóan már március közepétől - többek közt a következő gyártók kínálatában tűnnek majd fel GDDR3 chipes új Nvidia grafikuskártyák: Albatron, ASUS, BFG Technologies, eVGA.com, Gainward, Gigabyte Technology, Leadtek Research, MSI, Palit Microsystems, Point of View, PNY Technologies, Sparkle Computer, XFX.