Titokban tartja a brit kormány és az ESA a Beagle 2 vizsgálati jelentését

Titokban tartja a brit kormány és az ESA a Beagle 2 vizsgálati jelentését

2004. május 25. 12:22, Kedd
A közvélemény talán soha nem fogja megtudni, mi okozta az első brit Mars-szonda vesztét, ami tavaly karácsonykor, a leszállás során tűnt el, mivel a brit kormány és az Európai Űrügynökség elzárkózott a vizsgálat részleteinek kiadása elől, írja a Daily Telegraph.

A vizsgálatot lefolytató szakértők nem tudtak egyetlen technikai hibát sem megállapítani a rövid életű szonda esetében, hangzott el a tegnap Londonban megtartott sajtótájékoztatón. A jelentést bizalmasan kezelik, megóvandó egyes kereskedelmi érdekeket és biztosítandó, hogy senki ne aggódjon, aki esetleges magyarázattal áll elő, állítja az ügynökség. A brit kormány több mint 40 millió dollárral járult hozzá a leszállóegységhez, a további 80 milliót magáncégek adták össze.

Colin Pillinger professzor, a britek projektvezető tudósa elmondta, mindössze négy másolat készült a jelentésből, amiből ő maga egyetlen példányt sem látott. Pillinger véleménye szerint egy marsi hőhullám és az azt kísérő porvihar felmelegíthette a Mars légkörét, ami ennek hatására elvékonyodott, ezért a Beagle 2 leszállását segítő ejtőernyők és légzsákok feltehetőleg túl későn, vagy egyáltalán nem nyíltak ki.

Lord Sainsbury, a brit tudományos miniszter szerint a tudósokat elvakította a küldetés fontossága, miközben sem a projekt irányítása, sem finanszírozása nem volt megfelelő. "Most már világos, hogy a projekt tudományos hasznában rejlő rendkívül nagy lehetőségek hozzájárultak a kockázatok felismerésének és csökkentésének alábecsüléséhez, amit amúgy is nehéz megoldani a szondára nehezedő anyagi és időbeli kényszerben" - nyilatkozott Sainsbury.


A Beagle 2 még fellövés előtt


Colin Pillinger
David Southwood, az ESA tudományos igazgatója szerint a Beagle 2 kudarca volt Európa számára a tanulópénz, a jövő küldetéseinek már a korai szakaszaikban jól áttekinthetőknek kell lenni, így a későbbi szakaszokban esetlegesen felmerülő problémákkal is jobban tudnak foglalkozni. Mindenesetre a kudarc nem szegte kedvét az ESA-nak az űrkutatást illetően, és a Mars felszíni vizsgálatainak lehetőségéről sem tettek le, szándékaik szerint 2007-ben visszatérnének a vörös bolygóra.

Southwood reményei szerint egy nap megoldják a rejtélyt, és remélhetőleg európai emberek fogják megtalálni a szondát. "Soha nem tudhatjuk, lehet hogy egy nap a jövőben a Mars felszínén sétáló európaiak meg fogják találni a Beagle-t."

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások