2004. július 16. 22:51, Péntek
10 év után végre megvalósulhat a mentők, tűzoltók, rendőrök és más készenléti szolgálatok gyors, korszerű egységes digitális rádió-távközlő rendszere.
Balesetek, tűzesetek, bűncselekmények esetén a mentők, tűzoltók, rendőrök gyors helyszínre érkezése, hatékony intézkedése, katasztrófa helyzetekben, pedig emberek százainak, de akár ezreinek élete múlhat azon, hogy a mentésben, a katasztrófa elhárításában közreműködő készenléti szervek közötti kommunikáció mennyire hatékony és mennyire megbízható.
A Magyarországon jelenleg üzemben lévő speciális kommunikációs hálózatok és eszközök többségükben elavult, nyílt, analóg, egycsatornás rádiórendszerek, melyek a frekvenciasáv túltelítettsége miatt az adott sávban már nem fejleszthetőek tovább, és még jelentős anyagi ráfordítások árán sem lennének képesek a szolgálati igények kielégítésére. A korszerűtlen rendszerek felváltásáról szolgáló egységes digitális rádió rendszer kialakításáról a magyar kormány tavaly hozott döntést. Az EDR önálló kommunikációs hálózatokat biztosít az egyes szervezeteknek, ugyanakkor lehetővé teszi ezen hálózatok együttműködését. Így ha szükséges, (például tűz, baleset, árvíz stb. esetén) ezek a szervezetek hatékonyan lesznek képesek egymással kommunikálni, ami segít az ilyen helyzetek az eddigieknél gyorsabb és kevesebb emberi- anyagi áldozatot követelő megoldásában.
Az államháztartási törvény alapján a kormány felhatalmazást adott Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszternek az egységes digitális rádió-távközlő rendszer (EDR) szolgáltatás nyújtására vonatkozó közbeszerzési eljárás kiírására. A minisztérium tárgyalásos eljárás lefolytatását készíti elő. A nyertes ajánlattevőnek vállalnia kell, hogy a szolgáltatás nyújtásához új gazdasági társaságot alakít. Ezt a megoldást nemzetbiztonsági szempontok, a szolgáltatásvásárlásból adódó természetes monopolhelyzet, továbbá a kölcsönös bizalmon alapuló tartós partneri viszony fenntartása teszik szükségessé.
Az egységes digitális rádió-távközlő rendszer alatt olyan technológiát értünk, melyet a felhasználó szervezetek megfelelő jogosultságok megadása mellett használhatnak. Az EDR képes több virtuális hálózat egyidejű kezelésére, azok kialakítása a felhasználók igényeinek megfelelően végezhető. Biztosítja a rendszerben a hang- és adattovábbítást, a rádióterminálok közötti közvetlen üzemmódban való kommunikációt, a diszpécserek hierarchia szerinti kialakítását, a forgalom monitorozhatóságát, a hang- és adatátvitel különböző szintű védelmét. A rendszerben történő kommunikáció jellegét tekintve, a csoportkommunikáció a meghatározó.
Az EDR működése során kapcsolatot teremt a "terepen" tartózkodó feladatot végző személyek, vezetőik, valamint a diszpécserek között. A készenléti rádiórendszerhez kapcsolódó további rendszereket és funkciókat (zártcélú és közcélú távközlő hálózatok, intranet jellegű adathálózatok, adatbázisok, egyéb alkalmazások) nem tekintjük a rádiórendszer részének, mivel azok az EDR kiépülésétől függetlenül valósítandók meg, bár használatuk az EDR-re támaszkodva válik lehetségessé.
A létesítendő rádió-távközlő rendszerrel szemben, az átvitt érzékeny információk, az adatbázisokban tárolt előfizetői és forgalmi adatok, valamint a frekventált felhasználói kör, illetve az alkalmazási körülmények miatt fokozott biztonsági követelményeket kell támasztani. A megvalósuló EDR-nek kétirányú azonosítási eljárással kell biztosítania a hálózat elleni támadási kísérlet kizárását. A végkészülék hálózatba való belépésekor az azonosítási eljárás a regisztrált készülék számára engedélyezi, az illegális készülék részére tiltja a hálózat igénybevételét, ugyanakkor a jogosult felhasználónak kijelzi, hogy a valódi EDR-el és nem egy imitált hálózattal lépett kapcsolatba.
A szolgáltató számára az alapszolgáltatásokat éves szintre megállapított díj formájában fizeti majd az állami költségvetés. Az EDR szolgáltatás kiépítésével, használatával és fejlesztésével kapcsolatos kérdések folyamatos irányítására - az informatikai és hírközlési miniszter elnökségével - EDR Irányító Testületet alakul. Az EDR szolgáltató és felhasználók közötti kapcsolatot az EDR Képviseleti Szervezet biztosítja, amely felelős az állami oldal részéről a rendszer koordinált működéséért és biztonságáért.