2004. augusztus 27. 10:46, Péntek
Japán kutatók egy új módszert dolgoztak ki a szilícium-karbid kristálylapkák gyártására, amely - ha a tömeggyártás során is járható útnak bizonyul - forradalmasíthatja az elektronikai eszközök piacát.
A szilícium-karbid sokkal hatékonyabban szállítja az elektromos áramot, mint a szilícium, és kevésbé érzékeny a megnövekedett hőmérsékletre. A szilíciumból készülő processzorok a jelentős hőtermelés - és érzékenységük - miatt komoly gondok elé állítják a gyártókat, így már évek óta kutatnak alternatív megoldások után, amelyek hosszú időre biztosíthatják a processzorok teljesítményének további növekedését. A szilícium-karbid gyártását eddig még nem sikerült megbízható módon megoldani, de a Toyota Central Research fejlesztőgárdájának sikerült kiküszöbölnie a gyártási folyamat során felmerült problémákat, és állításuk szerint munkájuk révén sikerült előállítaniuk a legkevésbé szennyezett kristálylapkákat.
A kristályokat lépésenként építik fel, és minden egyes szakasznál elforgatják a kristályokat, hogy a kiszűrjék a szennyeződéseket. Elmondásuk szerint a különleges eljárás révén rendkívüli módon lecsökkent a hibás részek aránya, ami a hagyományos gyártást korábban gazdaságtalanná tette, mivel minden második lapka használhatatlan volt.
Amennyiben a japán szakemberek által kidolgozott eljárás a tömeggyártás során is alkalmazható lesz, az új elektronikai termékek rendkívül fontos szerepet töltenek majd be az űrkutatásban, a radarokban, de akár a repülőgépek sugárhajtóműveiben is. Kazumasa Takatori, a Toyota laboratóriumának vezetője elmondta, hogy a szilícium-karbid az egyik legkitűnőbb anyagnak számít az elektronikai eszközök terén, és reményét fejezte ki, hogy a további kutatások során használhatónak bizonyul az új technológia, és hamarosan megindulhat az új termékek tömeggyártása.