2004. október 15. 01:22, Péntek
Diszkrimináló magatartást állapított meg négy tagállam hardverbeszerzési gyakorlatában az Európai Bizottság, ezért négy tagországot felszólítottak, hogy adjanak magyarázatot a történtekre.
Bár a testület még vizsgálja az eseteket, ám máris felszólítottak négy tagországot - Franciaországot, Hollandiát, Finnországot és Svédországot - hogy foglaljanak hivatalosan is állást a számítógépvásárlási ügyekben. A néhány hónapja
kirobbant ügy előzménye, hogy számos tagállamban a számítógépek beszerzéséről döntő tenderek kiírásakor olyan megjegyzések voltak olvashatók a pályázati papírokban, amelyek szerint csak az Intel vagy csak egy bizonyos órajelű processzorokra vonatkozó ajánlatokat fogadják majd el. Az Intel konkurense, az AMD azonnal jelentette az eseteket az Európai Bizottságnak.
A testület állásfoglalása szerint mind a két kritérium ellentétes az európai jogrenddel. A négy tagországnak két hónap áll rendelkezésére arra, hogy tisztázzák magukat a felmerült vádak alól. Amennyiben az EB nem kap kielégítő és elfogadható magyarázatot és valóban megállapításra kerül, hogy jogsértés történt, akkor a testület felszólítja az adott államokat a beszerzések érvénytelenítésére. Amennyiben ennek a követelésnek Franciaország, Hollandia, Finnország és Svédország nem tesz eleget, úgy az Európai Bíróság elé kerül az ügy.
A bizottság álláspontja szerint a diszkrimináció három különböző példája áll fenn. Egyrészt jogsértő, hogy egy pályázatban az szerepeljen, hogy "csak Intel processzorokat vagy azokkal szerelt számítógépeket fogadnak el", másrészt az "Intel vagy más azzal egyenértékű CPU" és a "meghatározott órajelű processzor" megjelölés is ellentétes az európai joggal. A testület közleménye szerint csak akkor lehet márkanevet feltüntetni egy beszerzés dokumentációjában vagy a pályázati felhívásban, amennyiben az adott márkanév feltétlenül szükséges a beszerzésre kerülő termék körülírásához.
Franciaországban például a helyi hivatalok tucatnyi olyan tendert írtak ki, amelyben fel volt tüntetve, hogy az adott szerverben vagy asztali számítógépben csak Intel processzor vagy egy meghatározott órajelű CPU lehet. Hasonló a helyzet Hollandia esetében is, ahol Amszterdam városa számítógépeket, notebookokat és kijelzőket akart vásárolni a hozzájuk tartozó szervizszolgáltatásokkal együtt. A probléma ebben az esetben is az volt, hogy a pályázatokat közzétevő IGEA cég már kikötötte, hogy csak Intel CPU-val rendelkező készülékekkel lehet jelentkezni.
Finnországban a jyväskyläi és a tamperei egyetem, valamint a hämei politechnikai főiskola vétett az előírások ellen, míg Svédországban Filipstad település lakóközössége, a chalmersi műszaki egyetem, a Rikspolisstyrelsen (a Nemzeti Rendőrség Közigazgatási Hivatala), valamint Uppsala Régió járt el jogellenesen a számítógépek, illetve a laptopok beszerzésénél.
Ez egyébként nem ez az első eset hogy az Európai Bizottság keményen lép fel a hasonló jogsértések ellen, ugyanis korábban már olaszországi és németországi ügyekben intézkednie kellett a testületnek.