2004. október 27. 21:49, Szerda
Az Európai Bizottság megbízott egy információ-technológiai (IT) cégekből álló konzorciumot az úgynevezett schengeni információs rendszer második változatának (SIS II) kifejlesztésével.
Mióta idén május elseje óta Magyarország is csatlakozott az Európai Unióhoz, nálunk is kiemelt figyelmet kapnak az európai uniós fejlesztések és beruházások. A schengeni egyezményhez való tartozás szintén kiemelt figyelmet követel hazánktól, éppen ezért nem mindegy, hogy milyen lesz az új schengeni információs rendszer. A konzorcium feladatai közé tartozik többek között azonban nem csak a
SIS II, de a Visa Információs rendszer (VIS) elkészítése is. A VIS-nek a tervek szerint 2006-ig kell elkészülnie és online-ná válnia, míg a SIS II-nek az elkészítési határideje legkésőbb 2007 márciusa. Mindez az Európai Bizottság nemrégiben kiadott
közleményéből derül ki.
A konzorcium tagjai között van a francia Steria cég, a Hewlett-Packard Belgium, valamint a Mummert nevű német társaság is. A SIS II-nek kell majd természetszerűleg a SIS I-et felváltania és mindenki csak remélni tudja, hogy az új információs rendszer problémamentesebb lesz, mint elődje. A SIS I-t ugyanis még az 1990-es években fejlesztették ki, napjainkra technikailag elavulttá vált és időközben számos vita forrásául is szolgált.
A SIS I testvére, a SIS II sem mondhatja magát szerencsésnek. Ugyan még csak terv szintjén létezik, ám máris
számos támadás érte eddig is. Az új információs rendszert elsősorban az emberi és polgári jogi szervezetk támadják különösen keményen. Tény: a rendszer részét képezik majd a különböző országok állampolgárainak biometriai adatai, így például ujjlenyomatok is, de adott esetben a kezelők hozzáférhetnek majd akár az Europol, akár az Eurojust európai bűnüldöző szervezetek adatbázisaihoz is. Az adatvédelmi szakemberek ugyanakkor azt kifogásolták, hogy az Európai Bizottság egy olyan rendszer fejlesztését engedélyezte, amelynél nem lehet tudni, hogy annak adatbázisához mely szervezeteknek lesz hozzáférésük.