2004. december 14. 23:49, Kedd
Judith Zoebelein munkája sikerességének nem is lehetne ékesebb bizonyítéka, mint az a tény, hogy napi tízmillió oldallekéréssel a Vatikán honlapja a világ leglátogatottabb internetes oldalai közé tartozik.
A weblap kilenc éve üzemel, népszerűsége azóta is töretlen. "Van az internetnek védőszentje?" - kérdezik meg gyakran az érdeklődők Judith Zoebelein vatikáni nővértől. A Vatikán 55 éves webszakértője kénytelen közölni a felhasználókkal, hogy sajnos még nincs, de javaslatokat szívesen elfogadnak bárkitől. Mindenesetre a pápai honlapot a New Yorkban született nővér védőszent nélkül is tökéletesen felépítette.
A törékeny hölgy is tudja, hogy a világhálón is óriási az érdeklődés II. János Pál pápa iránt. A legtöbben Őszentsége magánéletéről szeretnének részleteket megtudni. A Vatikán a pápa hivatalba lépésének tavalyi, 25. évfordulójára kereken 180 ezer e-mailt kapott a hívektől. A katolikus miniállam internetes irodájának csapata több postafiókot állított üzembe, amelyek összesen hat nyelven voltak elérhetők. A szerver csak nagy nehézségek árán tudott megküzdeni a hatalmas elektronikus levél-mennyiséggel, mivel mind a számítógépek, mind az emberek túlterheltté váltak. Még szerencse, hogy a pápa e-mail címéhez hivatalosan csak őszentsége születésnapján lehet hozzáférni a
www.vatican.va internetes címen.
A nővér 1991-ben adta be jelentkezési kérelmét a Vatikánhoz, amikor a miniállam egy tapasztalt szakembert keresett számítógépes rendszerének a felépítéséhez. Előnyt jelentett, hogy a hölgy apja maga is programozó volt. Amikor elkezdett dolgozni, gyakorlatilag alig voltak PC-k a Vatikánban és több bíborosnak is ő segített számítástechnikai kérdésekben.
Ezzel szemben jelenleg ezer vatikáni e-mail cím létezik és minden iroda rendelkezik internet-hozzáféréssel. Az Apostoli Palota szervertermében - amely csak néhány emelettel van a pápa lakosztálya alatt - 30 szerver található. Egy kaliforniai cég pedig már egy második szerverterem üzembe állításán dolgozik. Mint Luigi Salimbeni koordinátor mondja, mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi számítógépes kapacitásukat meg fogják duplázni.
A Szentszék először 1995 karácsonyán volt online is elérhető. Judith nővér szerint a pápa nagy rajongója a korszerű technikáknak, mert úgy véli, a segítségükkel még több emberhez eljuthat a Földön az Evangélium üzenete. II. János Pál pápa 2001-ben csatlakozott fel először a világhálóra és küldött egy e-mailt Ausztráliába.
A katolikus hitközösség számára 2005 is tartogat meglepetéseket, lévén ekkor kezdik meg az első virtuális portál tesztelését, ami lehetővé teszi majd, hogy a hívők például egymással chatelhessenek.
Judith nővér mindenesetre elégedett. Úgy véli, sikerült megvalósítania mottóját, amely így hangzik: "A szentségnek a technikában is vissza kell tükröződnie." Ennek szellemében Gábriel arkangyalról nevezik el magát a weboldalt, míg a számítógépeken alkalmazott tűzfal Mihály arkangyal nevét viseli majd, a vatikáni alkalmazottak számára hozzáférhető intranet névadója pedig Rafael arkangyal. A nővér szerint szükségük is van az őrangyalok védelmére. A módszer talán sokakat megmosolyogtat, de szó, mi szó, eddig még egyetlen vírus vagy más számítástechnikai kártevő sem tudta megbénítani a Vatikán szerverét.