2005. január 20. 20:00, Csütörtök
Évtizedekkel ezelőtt Enrico Fermi, a híres fizikus volt az, aki felvetette a földönkívüli civilizációk létének kérdését egy ebéd során tudóstársaival. "Hol vannak?" - hangzott el a kérdés, ami ezután számos vita középpontjává vált.
Fermi tépelődését később "Fermi-paradoxonnak" nevezték el, ami azóta már az 1950-es évek jól ismert történetévé vált. A földszerű bolygók, az "odaát" található magasan fejlett civilizációk, és a csillagközi utazás valószínűsége a mai napig a paradoxonra válaszolni próbáló elméletek táptalajul szolgál. Egy amerikai tudóscsoport a napokban megjelent tanulmánya szerint a legutóbbi asztrofizikai felfedezések arra engednek következtetni, hogy egy vagy akár több földönkívüli civilizáció közelében is találhatjuk magunkat. Mitöbb a tanulmány azt bizonygatja, hogy hiba elvetni minden UFO jelentést, mivel a feltételezett idegenekről onnan lehetne a legtöbb bizonyítékot begyűjteni.
Ha kezünkbe veszünk egy-egy tudományos magazint, egészen biztosan szembetűnnek a legfrissebb elgondolkoztató fejtegetések a szuperhúr elméletről, a féreglyukakról, vagy magának a téridőnek a nyúlásáról, miközben a Naprendszeren kívüli bolygók felfedezése szinte már mindennapossá vált. "Ma abban a furcsa helyzetben vagyunk, hogy modern fizikai és asztrofizikai elméleteink szerint meg kellene tapasztalnunk egy földönkívüli látogatást, miközben a tudományos társadalom minden lehetséges bizonyítékot, mint például azokat, melyek az UFO jelenségekben rejtőznek, kigúnyol" - hangoztatja Bernard Haisch asztrofizikus.
Haisch James Deardorff, Bruce Maccabee és Harold Puthoff fizikusokkal "
A felfúvódás-elmélet hatásai a földönkívüli látogatásra" címen publikálta tanulmányát. A tudósok ausztrál csillagászok két kulcsfontosságú felfedezésre mutatnak rá, melyben egy "galaktikus lakóövezetről" számoltak be a Tejút-rendszerben, és egy még fontosabb megállapításról, mely szerint a Nap környékén található csillagok átlagban egymilliárd évvel idősebbek a Föld csillagánál. A kutatók ezzel magyarázzák tanulmányukban, hogy egy átlagos idegen civilizációnak már jóval fejlettebbnek kellene lennie, és jóideje tudhatna a Föld és élővilága létezéséről. Ehhez kapcsolható több más kutatás, melyek szerint az ősrobbanásról szóló felfúvódás-elmélet alátámasztja a feltevést, miszerint világunk belecsöppenhetett egy jóval nagyobb földönkívüli civilizáció közepébe. Egymilliárd évvel fejlettebb fizikai ismeretek?
Már a mostani szuperhúr elméletek is feltételeznek számunkra még ismeretlen dimenziókat, melyek a miénkkel határos lakható univerzumok lehetnek, elmélkednek a kutatók. Az is elképzelhető hogy a dimenziók közötti mozgással átléphető a fény sebessége. "Amit mi elkészítettünk az egyfajta áttörés" - nyilatkozott Haisch. "Összeszedtünk különböző friss felfedezéseket és elméleti következtetéseket, melyek összerakva erős valószínűséggel arrafelé mutatnak, hogy egy vagy több nagy földönkívüli civilizáció közelében kell lennünk" - mondta.
Haisch szerint a szuperhúr dimenziók, a féreglyukak és a téridő nyújtásának lehetősége a "nem juthatok el innen oda" nézetet támadja, ami gyakran kíséri a csillagközi, pont-pont közti távolságokat. Mitöbb a szétoszlási modellek is arra engednek következtetni, hogy akár egyetlen civilizáció is képes terjeszkedni még fénysebesség alatti léptékekkel nézve is a galaxisban a galaxis életkorának egy parányi töredéke alatt, tette hozzá Haisch.
Hajlandó a tudományos társadalom akárcsak megfontolás tárgyává tenni a köznapi emberek furcsa dolgokról tett rejtélyes észleléseit? Miért vetik el eleve a földönkívüli látogatások gondolatát? "Az elutasításnak számos oka van, melyek egymást erősítik" - válaszolt Haisch. "Az észlelések többsége feltehetően félreértelmezés, tévhit és beugratás. Találkoztam már olyan emberrel, akit megtévesztett a Vénusz vagy egy másik fényesebb bolygó, amint a megfelelő légköri körülmények között színt váltott. Ettől eltekintve a legtöbb tudós soha nem vette a fáradságot, hogy mélyebbre tekintsen és ezért egyszerűen mindennel szemben elutasítóvá vált" - magyarázta.
"Némi alázatosságot kívánna meg a tudományos társadalomtól, hogy felfüggessze nézeteit és legalább a legkomolyabb, magas színvonalú jelentések közül néhányat megvizsgáljon, remélem sikerül rávennünk magunkat erre" - írja a tanulmány elsőszámú szerzője, Deardorff egy sajtóközleményében. Haisch szerint tanulmányukkal nem csupán tudományos toleranciára buzdítanak az UFO kérdésben, de arra is szeretnének rámutatni, hogy az adatokban lennie kell néhány igazi földönkívüli jegynek is.