2005. január 31. 16:40, Hétfő
Száz dolláros áron kínálna notebookokat a fejlődő országoknak az AMD és az egyik amerikai elitegyetem, a Massachussettsi Technológiai Intézet (MIT) Médialaboratóriumának alapítója.
Nicolas Negroponte, a MIT Media Lab alapítója és vezetője ezt a davosi
Világgazdasági Fórumon jelentette be. Jelenleg a legegyszerűbb laptopok is minimum ezer dollárba kerülnek. A szakember tisztában van azzal, hogy nagy fába vágta a fejszéjét, éppen ezért most partnereket keres a 12-18 hónap múlva elinduló projekt megvalósításához. Az AMD egyik szóvivője időközben már megerősítette a cég részvételét a programban és "nagyon érdekesnek" minősítette a projektet. Érdekesség, hogy a processzorgyártó vállalatnak korábban már volt egy
hasonló terve.
Negroponte az új olcsó hordozható számítógépekkel forradalmasítani akarja a harmadik világ országainak oktatását. A tervek szerint a laptopokat az adott országok oktatási vagy kulturális minisztériumai fogják megvásárolni és ők osztják majd ezeket szét a rászorulók között. A szakember már felvette a kapcsolatot a Világbankkal egy megfelelő fizetési konstrukció kidolgozására.
Az olcsó notebookok a hagyományos kereskedelmi forgalomban nem lesznek kaphatók. A MIT Media Lab első embere szerint az érdeklődés világszerte óriási a program iránt, legutóbb például a kínai oktatási miniszterrel tárgyalt. Negroponte akár 800 millió darab notebook értékesítését sem tartja elképzelhetetlennek. A szegény országok iskoláskorú gyermekei a készülékek segítségével tananyagokat tölthetnének le az internetről és nem csak az órákon, de otthon is használhatnák a hordozható számítógépeket. Arra is lehetőség nyílna, hogy a laptopokból kisebb hálózatot hozzanak létre.
A szakembert az 1995-ben megjelent
Being Digital című műve óta a világ technológiai iparának egyik vezető személyiségeként tartják számon, a Media Lab pedig az eltelt évek alatt már számos high-tech vállalat bölcsője volt. Negroponte többek között tagja a Motorola felügyelőbizottságának is. A projekt atyja szerint az olcsó noteboook megjelenése akár a többi hardvergyártóra is nyomást gyakorolhat majd és megindulhat egy egészséges árverseny. A mai laptopok túl drágák, miközben a legtöbb alkalmazásra egyáltalán vagy csak alig van szükségük a felhasználónak. Ennek ellenére egyre drágább és nagyobb teljesítményű cipekre van szükség és így a laptopok folyamatosan drágulnak.
A davosi Világgazdasági Fórum a legmagasabb szintű informális találkozó - előtérben Carly Fiorina, a HP elnöknője
Az olcsó notebookon Linux operációs rendszer fog futni és csak az alapfunkciókat fogja kínálni. A legfőbb újdonság azonban az lesz, hogy nem lesz beépített folyadékkristályos kijelzője, ehelyett egy, a billentyűzet alá beépített különleges chip fogja előállítani a képet, amelyet később többszörösen kivetít majd egy tükörhöz hasonló kijelzőre. Negroponte a világgazdasági fórumon már be is mutatta a prototípust, ami alig volt nagyobb egy hagyományos laptopnál.
A prototípusok építése 10 millió dollárba került, illetve fog kerülni, ezen a költségen a MIT és a partnercégei közösen osztoznak. Első lépésként 50-100 ezer darabot fognak gyártani, ez lesz a nullszéria, amelynek az elkészítése kifejezetten a későbbi sorozatgyártási folyamat tesztelésére szolgál majd. Negroponte elmondta: az eddigi konkrét érdeklődők körülbelül 50-100 millió laptopra tartanának igényt. Az olcsó készülékek iránt Kínán kívül érdeklődik még Kambodzsa és Kolumbia is. Az ugyan még kérdéses, hogy ki gyártja majd a notebookokat, a MIT-tel ápolt szoros és jó kapcsolatai miatt azonban könnyen lehet, hogy a Samsung lesz az új olcsó hordozható számítógépek gyártója.