2005. április 10. 12:51, Vasárnap
Egy amerikai bíróság az eddigi talán legsúlyosabb büntetést rótta ki egy spamküldőre, aki kéretlen üzenetek milliót küldte szét a világhálón: az ítélet értelmében a vádlott kilenc évet töltene börtönben.
A hosszú börtönbüntetést az esküdtek javasolták, amit Thomas Horne bíró elfogadott, de egyelőre elhalasztotta a büntetés megkezdését, arra hivatkozva, hogy a vonatkozó törvény meglehetősen új, és alkotmányos kérdéseket is felvet. Vádlói szerint a 30 éves Jeremy Jaynes, akit letartóztatásakor a világ tíz legveszélyesebb spamküldője között tartottak számon, különböző pornográf anyagokat és hamis szolgáltatásokat reklámozott az interneten, és kéretlen üzeneteinek felhasználók ezrei dőltek be világszerte. Tevékenysége havonta akár 750 ezer dolláros kárt okozhatott.
Jaynest még tavaly novemberben találták először bűnösnek a kéretlen üzenetek továbbításához használt hamis internetcímek és álnevek miatt - tevékenységét akkor
Loudoun megyében, az America Online központjának közelében végezte.
A virginiai törvények értelmében a kéretlen üzenetek továbbítása önmagéban nem bűn, kivéve, ha a spamküldő megpróbálja elfedni kilétét. Vádlói mindössze 53 ezer kéretlen üzenet elküldését tudták rábizonyítani a férfira, de a hatóságok szerint Jaynes mintegy 10 millió ilyen levelet küldött szét, és az elmúlt években több millió dollárra tehetett szert.
A magas büntetés érthetően elégedettséggel töltötte el a vádlókat, míg Jaynes védője kifogásolta a szerinte túlságosan hosszú büntetés kiszabását, és arra hivatkozott, hogy a vonatkozó törvény csak hetekkel ezelőtt lépett életbe. "Semmi kétségünk afelől, hogy fellebbezés esetén megnyerhetjük a pert, így bármiféle büntetés kifogásolható. A mostani ítélettel nem értünk egyet és nem fogadjuk el" - jelentette ki David Oblon, Jaynes védőügyvédje. A vádlott ezzel egy időben ígéretet tett arra, hogy a fellebbezés eredményétől függetlenül többé nem száll be az email marketing üzletbe, és távol tartja magát az ilyen jellegű tevékenységektől. Az ügy lezárultáig Jaynes 1 millió dolláros óvadék ellenében szabadulhat.