2005. május 5. 13:21, Csütörtök
A Blu-Ray Disc Szövetséghez tartozó Matsushita/Panasonic úgy döntött, előzetes együttműködés ide, lassan lezáruló formátumháború oda, ők bizony tartják magukat az eredeti tervekhez.
Lassan teljesen áttekinthetelenné válik a helyzet a DVD-utódlási harcban. A felhasználóknak eddig sem volt könnyű dolguk, ha arról volt szó, hogy legfeljebb egy-másfél esztendőn belül meg kell nevezniük, hogy a DVD-írójuk vagy olvasójuk helyett milyen készüléket szeretnének a számítógépükben látni. A HD-DVD és a Blu-Ray szabványok közötti harc immár sokadik esztendeje tart, és már eleve megosztotta a világ informatika iránt érdeklödő közvéleményét, hogy mi szükség van két egymással konkuráló formátumra, ám ezt a helyzetet lassan mindenki megszokta.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
Néhány héttel ezelőtt azonban robbant a képzeletbeli bomba és kiderült a két szabvány mögött álló konzorciumok nem is olyan ádáz ellenségei egymásnak és egy ideje már a két formátum
egyesítésén fáradoznak. Ezt a fejleményt már jóval kevesebben emésztették meg - hiába az emberek nem szeretik, ha hülyének nézik őket. Most azonban újabb fejezettel gyarapodott "a DVD-utód saga", mivel a Matsushita/Panasonic köti az ebet a karóhoz, és május közepén megkezdik a Blu-Ray termékek (lemezek és meghajtók) sorozatgyártását a kaliforniai Universal City városában lévő üzemben.
A konszernnél úgy vélik, hogy a Sony és partnerei által támogatott Blu-ray lesz a DVD utódja és nem a HD-DVD. A kaliforniai gyár ugyanakkor csak kis gyártási kapacitással rendelkezik és Panasonic célja nem más, mint, hogy meggyőzzék a kérdésben korábban még nem döntő hollywoodi filmstúdiókat, hogy támogassák a Blu-Ray formátumot.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
Kazuhiro Tsuga, a Matsushita első embere elmondta, hogy a Panasonic korábban azért hozta létre ezt a fejlesztőközpontját és gyártóüzemét, hogy minél zökkenőmentesebb legyen az átállás a Blu-Ray termékek sorozatgyártására. A japán konszern viselkedése olyan szempontból ugyanakkor nem számít újdonságnak, hogy a két formátum egyesítésének ügyében a leginkább kompromisszumképtelen vállalatról van szó.
Mindenesetre ugyan a Panasonic "magánakcióját" eddig nem követte több cég és a formátumegyesítési tárgyalások is tovább folytatódnak, egyre inkább úgy tűnik, a kérdés nyitott marad: Blu-Ray vagy HD-DVD? Bár a szakemberek szerint műszakilag kétségkívül a Blu-Ray a jobb, tárolókapacitása is nagyobb riválisánál, de utóbbi előállítása kevesebbe kerül. A felhasználóknak tehát marad a várakozás, illetve a választás a Blu-Ray, a HD-DVD, az egyesített formátum vagy a Panasonic-féle Blu-ray között...