Huszárvágás a szoftver­szabadalmak béklyójának feloldására

Huszárvágás a szoftver­szabadalmak béklyójának feloldására

2005. június 15. 15:06, Szerda
Az Európa Parlament tagjai változtatásokat javasoltak a nemsokára megszülető direktívában, és többek között névváltoztatással szeretnék elérni, hogy a szoftvereket ne szabadalmaztathassák.

A ZDNet értesülései szerint a direktíva elnevezése "számítógéppel megvalósított találmányok" helyett "számítógép segítségével megvalósított találmányok"-ra változna, és ez a javaslat előterjesztői szerint lehetetlenné tenné a szoftverek szabadalmaztását. A kezdeményezés Michael Rocardtól, az Európai Szocialisták francia képviselőjétől indult ki, aki egyébként az Európa Parlament Jogi Bizottságának előadója, és közvetlenül felelős a direktívával kapcsolatos javaslatok kidolgozásáért.

Rocard véleménye szerint az új elnevezés végre egyértelművé tenné, hogy a direktívában nem szoftverszabadalmakról van szó, sőt, nem tenné lehetővé azok bejegyzését sem, hiszen kizárólag azon találmányok esetében engedélyezné ezt, amelyeket számítógépes szoftverek segítségével dolgoztak ki, vagy tökéletesítettek. Ily módon - állítja Rocard - kiesnének a körből azok a találmányok, amelyek gyakorlatilag maguk is számítógépes szoftverek.

"A számítógéppel megvalósított találmányok kifejezés nem helyes, mert azt feltételezhetjük, hogy ezek a találmányok akár szoftverek is lehetnek, tehát be lehet őket jegyeztetni. Mivel azonban mind az Európai Bizottság, mind az Európai Unió Tanácsa egyetért abban, hogy a szoftvereket nem lehet szabadalmaztatni, a direktívában ki kell zárnunk ennek lehetőségét" - áll a Rocard által benyújtott dokumentumban.

A napokban már beszámoltunk arról, hogy a szoftverszabadalmakat illetően meglehetősen nagy a bizonytalanság, és nemigen lehet tudni, hogy a júliusban megszületendő döntés melyik változat mellett foglal majd állást. A változtatással korábban éppen Rocard próbálkozott, aki megpróbálta elérni a szoftver és hardver szétválasztását, mondván, hogy a szabadalmak kizárólag ez utóbbit érinthetik. A szoftverszabadalmak esetleges megerősítésétől azonban az IT-cégek és a szoftverfejlesztők nagy része is elzárkózik: szerintük a szabadalmak a szoftverek drágulását és munkahelyek megszűnését vonnák maguk után, és jelentős mértékben megnehezítenék az új tagállamok felzárkózását.

Itthon az Informatikai Vállalkozások Szövetsége fejezte ki ellenérzéseit, hangsúlyozva, hogy egy egész húzóágazat tűnhet el a süllyesztőben, mivel a magyar kis- és középvállalkozások nem tudják majd bejegyeztetni a szabadalmakat, és saját munkájukat is visszafogja, hogy hasonló szabadalmak tízezreire kell majd tekintettel lenniük. A hatalmas ellenkezést méltóképpen fejezi ki a nosoftwarepatents.com, amelynek magyar odalán a veszélyekről, és a szoftverszabadalmakkal kapcsolatos "hazugságokról" olvashatunk. Nem kétséges tehát, hogy a tervezetnek óriási ellenzéke van, már csak az a kérdés, hogy az Európa Parlament annyi vita és huzavona után végül melyik változat mellett dönt. Ez csak júliusban derül ki, amikor is remélhetőleg végre döntenek a kérdésről.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások