2005. június 29. 11:53, Szerda
Az internetes fájlcserélők működtetői felelőssé tehetők ezentúl a rendszereken zajló szerzői jogsértésekért az Amerikai Legfelsőbb Bíróság határozata alapján. Az Audiovizuális Szerzői Jogokat Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) üdvözölte ezt a precedens értékű, várhatóan az európai jogalkotásra és -értelmezésre is kiható ítéletet.
Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának
határozata alapján az internetes fájlcserélők üzemeltetői mostantól felelősségre vonhatók a rajtuk zajló szerzőijog-sértésekért. Az ügyben illetékes alsóbb szintű bíróság 2003-ban ezzel a döntéssel
ellentétes határozatot hozott. A Morpheus és Grokster nevű internetes fájlcserélőket üzemeltető StreamCast nevű céget az Amerikai Hanglemezkiadók Szövetsége (Recording Industry Association of America) és az ASVA amerikai társszervezete, az amerikai filmstúdiókat tömörítő szövetség (Motion Pictures Association of America) fogta perbe 2001-ben.
Két évvel ezelőtt a Los Angeles-i fellebbviteli bíróság kimondta, hogy a fájlcserélő hálózatok üzemeltetői nem felelősek a használók által elkövetett szerzői jogsértésekért. Az újabb ítélet szerint azonban a fájlcserélők működtetői felelőssé tehetők, ha felhasználóik illegálisan cserélnek filmeket, zenéket, szoftvereket.
Kálmán András, az ASVA igazgatója a döntéssel kapcsolatban elmondta: "nagyon örülök ennek a határozatnak. Ha a fájlcserélő hálózatok üzemeltetői is felelősségre vonhatók az illegális fájlcserélésért, akkor kötelesek nagyobb gondot fordítani arra, hogy ne történjen rajtuk keresztül szerzői jogsértő magatartás. Reméljük, hogy a felelősség hajlékony értelmezésében az európai direktívákkal megújuló magyar jog és a bírói gyakorlat is ebbe az irányba lép előre és a jogi rendezés után lehetővé válik a szerzői joggal védett alkotások legális internetes terjesztése."
A fájlcserélő rendszerek illegális használata az internet terjedésével párhuzamosan nő. Egy tavaly októberi felmérés szerint a népszerű peer-to-peer (P2P) fájlcserélő rendszereket megközelítőleg 10 millióan használták egyidejűleg az OECD országokban. Az
OECD tanulmány beszámol arról is, hogy a fájlcserélő rendszerek által okozott szerzői jogsértések egyre inkább érintik a filmipart. Kimutatták, hogy 2003 óta az OECD-országokban élők több filmet, képet és játékot töltenek le, mint zenét. 2002-ben még a zenei letöltések aránya volt nagyobb (62,5 %) ezekben az országokban, míg 2003-ra megfordult az arány, és a film, kép és játékok letöltése tette ki a letöltések 51,3 %-át.