Még mindig a Blue Gene/L a leggyorsabb

Még mindig a Blue Gene/L a leggyorsabb

2005. november 15. 01:11, Kedd
Immár harmadszor végzett a világ 500 leggyorsabb szuperszámítógépét tartalmazó lista első helyén az IBM terméke. Mivel a Kék Óriás mérnökeinek sikerült jelentősen megnövelniük a Blue Gene/L teljesítményét, egyelőre nem fenyeget az a veszély, hogy a szuperszámítógép egyhamar lekerülne a lista éléről.

A Top 500-as listát ma hozták nyilvánosságra Seattleben. Az első helyen álló Blue Gene/L az előző összesítéshez képest már másodpercenkénti 280 billió számítási műveletre tudta feltornászni a teljesítményét. Az első helyen álló szuperszámítógépet az IBM és az amerikai nukleáris biztonsági minisztérium közösen építette meg és jelenleg a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban található. A jelenleg a toplista első helyén álló Blue Gene/L 35 ezerszer gyorsabb, mint egy átlagos hagyományos asztali PC.


A Blue Gene/L egy szekrénye
A lista második helyén szintén egy IBM Blue Gene rendszer található, a Thomas Watson Kutatóközpontban működő gép számítási teljesítménye 91,2 teraflops. A változatosság kedvéért az 500-as toplista harmadik helyén is egy Blue Gene van, amelynek a teljesítménye 63,4 teraflops.

Érdekesség, hogy a NEC által készített és 2002-ben a világ leggyorsabb szuperszámítógépének bizonyult Earth Simulator - amely öt féléven keresztül vezette a toplistát - időközben visszacsúszott a hetedik helyre. A leggyorsabb európai szuper­számítógép a Barcelonában található Mare Nostrum - amelyet szintén az IBM készített - az ötödik helyről a nyolcadikra csúszott vissza. A masina számítási teljesítménye másodpercenként 27,9 teraflops, "csupán" tizede a Blue Gene/L teljesítményének.

A legtöbb szuperszámítógépet a világon az IBM építi, szám szerint az ilyen rendszerek 43,8 százalékát. Második a rangsorban a Hewlett-Packard a maga 33,8 százalékos piaci részesedésével. A világ ötszáz leggyorsabb szuperszámítógépe közül a legtöbb, 305 az Egyesült Államokban található, Európában száz, míg Ázsiában 66 ilyen rendszer van. A szuperszámítógépek 500-as toplistáját egyébként 1993 óta készíti el és adja ki három amerikai tudóssal közösen Hans Werner Meurer, a Mannheimi Egyetem professzora. Az 500-as listát évente kétszer jelentetik meg.

A szuperszámítógépek piaca egyre dinamikusabban fejlődik. A gépek teljesítménye fokozatosan nő, és a vezető hatalmak nem sajnálnak évente több milliárd dollárt költeni az ilyen rendszerek beszerzésére és működtetésére. Magyarországon több szuperszámítógép is működik, a legnagyobb teljesítményű a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program Irodája Szuperszámítógép Központjában található. Az NIIF Iroda számítógépközpontjában üzemeltetett 148 processzoros gép Magyarország legnagyobb teljesítményű számítógépe, mely a hazai tudományos kutatás és felsőoktatás céljait szolgálja. A számítógépközponthoz mintegy 400 felsőoktatási, kutatási és közgyűjteményi intézmény kapcsolódik. Ezzel jelenleg 400 ezer felhasználót tudnak kiszolgálni, ami a magyar internetes társadalom csaknem felét teszi ki.


Magyarország legnagyobb teljesítményű számítógépe

A számítógép a nagysebességű felsőoktatási, kutatási és közgyűjteményi hálózat gerincvonalainak (HBONE) csomópontjában található, így hozzáférhetősége Budapestről és az NIIF vidéki regionális központjaiból egyformán kitűnő. A 2001-ben elindított szuperszámítógép szolgáltatás üzemeltetésének célja az extrém nagy számítási teljesítményt igénylő, tudományos kutatások informatikai hátterének biztosítása, a HPC (High Performance Computing) alkalmazások hazai futtatásának lehetővé tétele.

A szuperszámítógép jelenlegi teljesítménye meghaladja a 300 gigaflops értéket, és ez a felhasználói igények növekedésével párhuzamosan évről-évre tovább bővül. A szerkezet erőforrásait az ország egész területéröl több mint 60 tudományos kutatási projektben használják a kutatók.

Hazánkban még több helyen működik szuperszámítógép, így például megemlíthető a Debreceni Egyetem Természettudományi Karán (TTK) az Elméleti Fizikai Tanszékén működő Szuperszámítógép Laboratórium.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások