Felemás sikert hozott az ufóakta közzététele

Felemás sikert hozott az ufóakta közzététele

2005. november 19. 14:50, Szombat
Az ufókkal kapcsolatban állandóan felbukkan a kérdés, milyen kapcsolat lehet a kormányok és az azonosítatlan repülő objektumok között, és miért rejtegetik az azokról készült feljegyzéseket.

A kérdést részben tisztázta egy, a titkosszolgálat legmagasabb, legkényesebb kategóriájának kódjelével, a Top Secret Umbra pecséttel ellátott dokumentuma. Az egykor titkosnak minősített aktát eredetileg a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) irattárazta, melyben vezető beosztású tisztségviselőjük nyilatkozata szerepel az ufó-jegyzőkönyvek visszatartása körül kirobbant 1980-as perből. A dokumentumból kiderül, hogy az amerikai kormánynak valóban van rejtegetni valója, azonban annak semmi köze a földönkívüliekhez. A dokumentumból bizonyos részeket kivágtak, állítólag azért, hogy így biztosítsanak anonimitást egyes személyeknek, illetve, hogy az NSA technológiái, tapasztalatai és külkapcsolatai ne kerüljenek a média kereszttüzébe.

A "Eugene F. Yeates zárt ajtók mögötti nyilatkozata: Polgárok az UFO Titoktartás Ellen kontra Nemzetbiztonsági Ügynökség" címet viselő, 1980. október 9-re dátumozott dokumentum november 3-án jelent meg átszerkesztett formájában, válaszul Michael Ravnitzky kutató az információ szabadsága törvény alapján tett követelésére, aki azután az Amerikai Tudósok Szövetségének weboldalán tette közzé a rendelkezésére bocsátott anyagot. A dokumentum betekintést nyújt, hogyan kerül kapcsolatba az ufójelenségekkel egy olyan szervezet, mint az NSA.

Az NSA 1952-ben jött létre, majd 1972-ben kapcsolódott hozzá a Központi Biztonsági Szolgálat (CSS). Akkori feladata az Egyesült Államok kormányának információs rendszerének védelmét szolgáló tevékenységek koordinálása, irányítása és végrehajtása, valamint a külföldi kormányok kommunikációiba való behatolás volt. Ez alapvetően napjainkra sem változott, legfeljebb nehezedett a technikai fejlődés miatt. Az NSA, mely talán az amerikai hírszerzés legtitkosabb szervezete (No Such Agency, azaz Nincs Ilyen Ügynökség néven is emlegetik) státusza révén mindig a legfejlettebb kommunikációs és adatfeldolgozási technikákkal volt felszerelve. Az 1980-as dokumentum szerint akkor összesen 239, ufókkal kapcsolatos akta volt az NSA birtokában, melyekből 79 más kormányok ügynökségeitől származik. Az egyik dokumentum például egy NSA ügynök teljes körű beszámolója egy ufókonferenciáról. A jelentések nagy része 1958 és 1979 között íródott.

A fent említett dokumentumok elég érdekes címeket kaptak, mint például az "Ufóhipotézis és túlélési kérdések", vagy az "Ufók és a hírszerzés fehér foltjai a meglepő vagy megtévesztő adatok terén". Utóbbi egy tanulmány hét oldalas, dátumozatlan, nem hivatalos vázlata, melyben a név nélküli szerző folyamatosan hangsúlyozza, hogy súlyos hiányosságok vannak az NSA kommunikációs hírszerzésének (COMINT) lehallgatási és jelentési eljárásaiban. Konkrétan a meglepő információkra vagy a szándékosan megtévesztő adatokra való megfelelő reagálást hiányolja a szerző, aki az ufójelenséggel igyekszik alátámasztani véleményét.

A Yeates-nyilatkozatban olvasható, hogy az NSA lehallgatott egy 1971-es beszélgetést két repülőgép és a földi irányítás között, akik egy égi jelenséget vitattak meg, valamint több radar megfigyelésről is szó esik, melyeken azonosíthatatlan objektumok szerepelnek. Ezen felül akadnak még további elfogott és dekódolt jelentések erős fényekről, fénylő objektumokról és azonosítatlan repülőgépekről az Egyesült Államok és más országok légtereiben.

A 21 oldalas nyilatkozat kimondja, hogy a jelenségekről készült dokumentumok közzététele több okból is súlyosan sértené az Egyesült Államok azon képességét, hogy ilyen fontos hírszerzési információkhoz jusson, valamint rossz hatással lenne az NSA külföldi forrásokkal, szervezetekkel és kormányokkal kapcsolatos munkájára. "A feljegyzések többsége COMINT jelentés, melyek külföldi kormányok által felügyelt kommunikációs rendszerek lehallgatási műveleteinek eredményei, saját országhatáraikon belül" - magyarázta Eugene F. Yeates az 1980-as nyilatkozatban.

Steven Aftergood, az Amerikai Tudósok Szövetsége kormányzati titoktartás projektjének igazgatója szerint a közzétett Yeates nyilatkozat, ha konkrétumokkal nem is szolgál, legalább felületes betekintést enged az ufókutatók által keresett feljegyzésekbe, melyeket az NSA visszatart.

Az összes kitörölt rész ellenére a nyilatkozat jól példázza azt a hatalmas világméretű elektronikus lehallgatási műveletet, amit az NSA véghez vitt a hidegháború csúcsán. Itt a pont, ennyi a lényeg. Sajnos az, hogy hogyan kapcsolódnak a visszatartott dokumentumok az ufókhoz nem igazán derül ki a nyilatkozatból, így nem nyújt semmiféle segítséget a nagy kormányzati közreműködést, valamint az idegenek által vezetett rutinszerűen cirkáló ufókat szimatoló, összeesküvés-elméletek gyártói számára.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások