Tovább dagad a Sony-bot­rány

Tovább dagad a Sony-bot­rány

2005. november 22. 14:00, Kedd
Külön jogi eljárást indított az Electronic Frontier Foundation befolyásos kaliforniai digitális jogi tanácsadó cég, illetve Texas állam főügyésze a Sony BMG ellen. A vád minkét esetben az, hogy a multicég megsértette a vásárlók jogait és ártó szándékú szoftvert hozott forgalomba zenei CD-in.

A november elején indított eljárás után Texas állam főügyésze és az Electronic Frontier Foundation, befolyásos kaliforniai digitális jogi tanácsadó cég is beperelte a Sony BMG-t. Szűk egy hónapja felfedezték, hogy miközben a Sony BMG agresszív módon próbálta korlátozni kiadványainak millióin a róluk készíthető másolatok számát, a felhasználók gépeit is veszélynek tette ki. Az XCP elnevezésű másolásvédő szoftvert a Sony a First4 brit cégtől vásárolta meg. A program a cég mintegy 52 kiadványára került föl és így közel 5 millió CD-n található meg. A kiadóvállalat a lelepleződést követően nyilvánosan kért bocsánatot weboldalán, és megkezdte az érintett lemezek visszahívását a nagy és kiskereskedőktől, majd korlátozásmentes verziókra, illetve MP3 fájlokra cserélte be őket.

A Sony BMG jogi érdekeit képviselő Daniel M. Madnil a New York Timesnak adott interjújában elmondta, hogy "kész felvenni a kapcsolatot a texasi főügyészséggel". Thomas Hesse, a Sony BMG globális digitális üzleti tevékenységéért felelős elnöke hozzátette, hogy "mint felelős vállalat, azon vannak, hogy kijavítsák a hibát, és mindent elkövetnek ennek érdekében". Cory Shields, a Sony BMG szóvivője szerint a termékvisszahívási és csereprogrammal a cég már alapvetően teljesítette az Electronic Frontier Foundation által jelzett követeléseket.


"Az emberek nagy része nem is tudja mi a rootkit, akkor miért kellene aggódniuk miatta?" - nyilatkozta korábban Thomas Hesse, a Sony illetékes vezetője

Az alapítvány által kezdeményezett kollektív per azonban a Sony kiadványok sokkal szélesebb körét célozza meg, beleértve azt a több mint 24 millió lemezt, amin a SunnComm védelmi szoftvere szerepel, és amelyek nem kerültek visszahívásra - olvasható a szervezet honlapján. A Sony állítja, csak 12 millió CD-re rakták fel a SunnComm szoftverét. A cég az alapítványnak elküldött levelében úgy nyilatkozik, hogy "minden lemezén felülvizsgálja a másolásvédelemet", bár nem hiszi, hogy a sunncommos lemezeit vissza kéne vonnia a piacról.

Cindy Cohen, az alapítvány jogi vezetője ugyanakkor úgy véli a First 4 Internet és SunnComm másolásvédelmével ellátott lemezek is sértik a vásárlók jogait, mivel egyikükön sem tájékoztatják őket, arról hogy zenehallgatás közben milyen programok települnek fel számítógépeikre. Ugyan a vásárlóknak el kell fogadniuk a felhasználási feltételeket mielőtt lejátszhatnák az érintett lemezeket, ám az alapítvány szerint az itt megfogalmazottak "sértőek" és "vásárló-ellenesek".

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások