2006. január 17. 11:02, Kedd
Japán után Németország és Franciaország is saját internetes kereső ötletét vetette fel, amely az ezen a téren korában kivívott amerikai hegemóniával venné fel a harcot. A Quaero ötletét maga Jacques Chirac is helyesli.
A francia elnök még újévi köszöntőjében beszélt először a saját európai kereső beindításának szükségességéről, amely a tengerentúli óriásokkal küzdene meg a gyorsan bővülő piacon. "Mindenképpen válaszolnunk kell a Yahoo és a Google jelentette globális amerikai kihívásra. Napjainkban a kultúra és tudás új határvonalai vannak kialakulóban. A jövőben könnyen láthatatlanná válhat a világ számára az, aki nincs felkészülve az interneten való megjelenésre" - jelentette ki Chirac beszédében.
Nem véletlen, hogy éppen francia vonalról indul a kezdeményezés: a kultúra, a film és a nyelv terén az ország mindig is törekedett a nagyobb önállóságra, pontosabban az amerikai hatás minimalizálására, rettegve a kulturális beolvadástól. Ez a törekvés ezúttal európai köntösben jelentkezik, és Németországgal közösen remélik megtalálni a megfelelő választ az angolszász kihívásra. A közösen kidolgozandó internetes kereső a "Quaero"
nevet kapta, ami a latin "keresem" szóból ered - így kívánják elkerülni, hogy bármelyik fél elfogultsággal vádolja a másikat. A megoldás három részből tevődik össze: hang-, képi- és videókeresőből, amelyet professzionális célokra szánt eszközök, és saját archívum (például régi képek) egészítenek majd ki.
Chirac szerint állami és magánpénzekből egyaránt finanszírozni lehetne a projektet. Ez megvalósulni látszik: a Thomson SA, a France Telecom, és a Deutsche Telekom már korábban csatlakozott, és a napokban egy német médiacsoport is jelezte együttműködési szándékát. Franciaország 130 millió euróval járul hozzá a fejlesztés beindításához. Az érdeklődés szintjét jelzi, hogy a francia elnök 13-i újabb beszéde után a Thomson a megnövekedett érdeklődés miatt kénytelen volt leállítani az oldalt. Japán után tehát az európai kereső ügye is jól alakul - emlékezhetünk arra, hogy a szigetország nemrég
szintén jelezte: saját megoldáson dolgozik, és az indok itt is az amerikai dominancia kikezdése.
Elemzők jó esélyeket jósolnak a keresőnek. Mukhl Krishna, a Frost & Sullivan szakértője arról beszélt, hogy a Thomson 10 tonnás gorillának számít a műsorszórás területén és már most is rendelkezésére áll néhány igen kiváló technológia.