2006. február 2. 21:58, Csütörtök
Néhány napja egy demokrata kongresszusi képviselő kezdeményezte, hogy indítsanak vizsgálatot az eszköz állítólagos halláskárosodás-okozása miatt, most pedig egy felhasználó ugyanerre hivatkozva be is perelte a céget.
Sokasodnak a problémák az amerikai vállalat népszerű hordozható zenelejátszója körül. Az
iPod kialakítása nem megfelelő és nincs ellátva olyan figyelmeztetésekkel, amelyek az esetleges lehetséges halláskárosodásokra hívnák fel a vásárlók figyelmét - emiatt emiatt fordult a kaliforniai san joséi bírósághoz John Kiel Patterson louisianai lakos. A dolog súlyosan érintheti a céget, mivel az Apple eddig 42 millió iPodot adott el, a vállalat csak a tavalyi esztendő utolsó negyedévében 14 millió ilyen készüléket értékesített.
A zenelejátszó hangereje elérheti akár a 115 decibelt is, ami már 28 másodperc után komoly károsodáshoz vezethet. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Patterson hallása megsínylette-e az eszköz használatát, azonban a fiatalember ügyvédje, Steve Berman szerint nem is erről szól a per. "A per tárgya, hogy jelenleg egy olyan termék kapható a piacon, amit nem lehet biztonságosan használni. Ő egy hibás terméket vásárolt meg és a hatályos törvény elég egyértelmű: aki hibás eszközt adott el, az köteles azt visszavenni és megjavítani" - nyilatkozta Steve Berman.
Az Egyesült Államokban az ilyen beadványokat illik komolyan venni. Számos olyan eset ismert, amikor egy ilyen ügyben elmarasztaló ítéletet hozott a bíróság vagy a felek peren kívül megegyeztek. Ilyen Stella Liebeck nyugdíjas esete is, aki egy McDonald'sban megégette a száját. A nő több millió dolláros kártérítést követelt a cégtől, mondván nem figyelmeztették arra, hogy a kávé forró is lehet. A két fél végül a bíróságon kívül egyezett meg egymással, Stella Liebeck egy közelebbről meg nem nevezett összegű kártérítést kapott.
Patterson kártérítést és az iPodok kijavítását követeli az Apple-től. A cég ugyanakkor egy ideje már mellékel egy figyelmeztető papírt, amin a halláskárosodás lehetőségére hívja fel a vásárlók figyelmét. Pattersonéhez hasonló vádak elhangzottak korábban Franciaországban is az iPodok ellen és az Apple kénytelen is volt átmenetileg kivonni a terméket a piacról, hogy megfelelően beállíthassa a hangerejüket. Az ügy érdekessége egyébként, hogy nemrég a The Who együttes gitárosa, Pete Townshend
figyelmeztette az iPod-tulajdonosokat, hogy készülékeiken véletlenül se hallgassák túl nagy hangerőn a zenéket.
A legjobban azonban minden bizonnyal Deanna Meinke, az Észak-Coloradói Egyetem audiológus professzora tapintott rá a probléma lényegére: "Számos olyan termék létezik a boltokban, amelyek még nagyobb hangerőre is képesek, az ő gyártóik ellen mégsem indít senki sem pert. Talán az lehetne a megoldás, ha a felhasználók némileg lejjebb tekernék a hangerőt."