2006. február 12. 18:58, Vasárnap
A két gyártó a tervek szerint megosztaná egymással a CD-, DVD- és HD DVD- technológiával kapcsolatos szabadalmait, a Philips eközben csökkentette a hagyományos CD-lemezek licencdíját.
A napokban több fontos döntésre is sor került az optikai tárolók területén. Elsőként a Sony okozott felbolydulást, amikor
nyilvánosságra hozta a jövőben megjelenő Blu-ray kiadványok tervezett árát, most pedig a Toshiba, az LG és a Philips lépése váltott ki nagy visszhangot. Előbbi kettő ugyanis megosztaná egymással a CD, a DVD és a következő generációs HD DVD szabvánnyal kapcsolatos fejlesztéseit, míg a Philips jelezte, hogy a jövőben alacsonyabb licencdíjjal is beérné a CD-lemezeknél.
A két gyártó keresztlicenc szerződéséről
közleményben számoltak be. Eszerint a héten aláírták a technológiák megosztásáról szóló egyezséget, amely az adathordozókra, a lejátszókra és a felvevőkre egyaránt vonatkozik. Ennek révén mindkét fél újabb előnyöket remél, főleg az előállítási költségek és a fejlesztés üteme terén. Bár a megállapodás a hagyományos CD és DVD formátumra koncentrál, érvénye kiterjed a következő generációs HD DVD szabványra is, tehát komoly, a jövőbe mutató elképzelésekről van itt szó.
LG BD199
Ez utóbbi azért meglepő, mert az LG eddig a konkurens szabványt részesítette előnyben - egyértelmű, hogy igyekeznek bebiztosítani magukat egy olyan erős partner révén, mint a Toshiba. Az LG januárban jelezte, hogy a második negyedévben dobná piacra első BD-lejátszóját, a BD199-et. Mivel azonban a küzdelem végkimenetele még meglehetősen bizonytalan, nem árt, ha két lábon állnak.
Időközben az Európai Bizottság
lezárta a Philips ellen indított antitröszt vizsgálatot, miután a cég jelezte, hogy hajlandó alacsonyabbra venni a hagyományos CD-lemezeknél behajtott jogdíjat. A döntés értelmében a díj a lemezenkénti 4,5 centről 2,5 centre csökkent, vagyis minden egyes adathordozó után a jövőben 9 helyett nagyjából 5 forint jut a Philips kasszájába. A mérséklés ráadásul tavaly októberre visszamenőleg lép érvénybe, így az Európai Bizottság elégedetten zárhatta le az ügyet, amely még 2003-ban indult azzal a váddal, hogy a cég visszaélt helyzetével.