2006. március 16. 12:04, Csütörtök
A magyarországi szerzői jogvédő szervezetek számára is tanulságos lehet a Franciaországban zajló vita.
Mint arról beszámoltunk, a francia nemzetgyűlés olyan törvénytervezetet
készített elő a múlt év végén, amelynek elfogadásával jogszerűvé válhat fájlcserélő programok használata. A törvénytervezet lényege, hogy az internet-előfizetésekhez csatolt havi hét eurós díj befizetésével legálissá válna a filmek és zeneszámok letöltése az internetről. A francia parlament előtt lévő különböző tervezetek és megoldási javaslatok jól mutatják azt a megosztottságot, amely az európai szerzői joggal foglalkozó szervezetek, távközlési szervezetek és internet fogyasztók érdekvédelmi szervezetei között keletkezett. A szerzői jogok kedvezményezettjeit sajtóértesülések szerint egy közös jogkezelő közreműködésével az internetes előfizetésekhez hozzácsapott havi hét eurós átalánydíjból elégítenék ki.
Dr. Sár Csaba, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda szerzői jogvédelemmel foglalkozó jogásza szerint a filmek szerzői jogvédelme számára ma az internet jelenti a legnagyobb kihívást. Az internetes filmletöltések egyre nagyobb kárt okoznak, eddig mégsem sikerült a filmek internetes szerzői jogainak kezelésére irányuló megfelelő rendszert kialakítani sem nemzetközi, sem hazai szinten. A filmalkotások internetes terjesztésére vonatkozó jogi elképzelések ma nemzetközi szinten a filmletöltés teljes tiltásától, illetve a letöltők büntetőjogi eszközökkel történő üldözésétől a szerzői jognak az interneten történő teljes hatályon kívül helyezéséig terjednek. A francia parlamenti viták is mutatják, hogy szükség van az arany középút megtalálására. Dr. Sár Csaba véleménye szerint lehetséges ennek az arany középútnak a megtalálása, amely egyaránt biztosítja a filmalkotók szerzői jogainak védelmét, valamint az internetszolgáltatók és a letöltők szabadságát az interneten.
Erkel András filmproducernek, a filmes szakma egyik képviselőjének véleménye szerint a filmek készítésében résztvevő alkotók (pl. rendezők, operatőrök, forgatókönyvírók, vizuális szerzők és látványtervezők) jogos követelése, hogy munkájuk eredményeként megkaphassák a filmalkotásuk digitális - on-line felhasználása után őket megillető jogdíjakat. Ezért nagy szükség lenne egy, a filmek internetes jogainak védelmét és a filmalkotók ilyen irányú képviseletét ellátó jogi képviseleti és jogvédelmi rendszer létrehozására.
A fenti jogvédelmi rendszer létrehozásához azonban a filmalkotók összefogása szükséges oly módon, hogy ezzel lehetővé váljék az oktatási intézmények, iskolák és a széles közönség számára a filmekhez való internetes szabad hozzáférés, ugyanakkor az alkotók is megkapják munkájuk ellenértékét. Ezt a célt legjobban egy új, speciálisan az internetes szerzői jogokra szakosodott, hatékony szerzői jogvédő szervezet működése biztosíthatná, ami példaértékű lehetne egész Európa számára, mert megmutathatná, hogy a hatályos szerzői jogi szabályozás módosítása nélkül is lehetséges a szerzői jogok védelme a digitális korszakban.