2006. április 20. 16:10, Csütörtök
A T-Online Magyarország április közepén megkezdte az IP alapú televíziós szolgáltatás műszaki tesztjét. Első lépésben Budapest XI. kerületében, 500 felhasználó számára nyílt meg az új platform kipróbálásának lehetősége.
Az IPTV révén a már megszokott tévénézési lehetőségen túl az előfizetők olyan új tartalmi szolgáltatásokat is kipróbálhatnak, mint a digitális videotéka (VOD – Video On Demand), a műsorfelvevő (PVR – Personal Video Recorder), az elektronikus műsorújság (EPG), a szünetfunkció (timeshift), a gyerekzár és az egyéb interaktív lehetőségek.
A rendszer kulcsa a set-top-box, amely az ADSL hálózaton keresztül érkező digitális IP-jelfolyamot alakítja át a hagyományos televíziókészüléken élvezhető műsorrá. A szolgáltatás igénybe vétele esetén a korábban megszokott ADSL-modem helyett egy ún. home gateway-t, vagyis egy többfunkciós, univerzális hálózati eszközt alkalmaznak, amely ellátja az útválasztás (routing) funkciót, azaz nem csak a set-top-box egységet csatlakoztatja a hálózatra, hanem egy internetezésre képes számítógépet, egy újabb set-top-box készüléket, illetve akár IP-telefont is. A home gateway beépített tűzfallal és WLAN modullal is rendelkezik.
Az IPTV technológia lényege, hogy a tartalom az internet-protokollra épülő szélessávú hálózaton érkezik. A T-Online jelenlegi konfigurációjában körülbelül 2,5 Mbit/s sávszélesség szükséges egy set-top-box kiszolgálásához, az internetre használt sávszélességen túl. Az új szolgáltatást a már meglévő tévékészülékre csatlakoztatott set-top-box egységgel lehet igénybe venni. A kezelés nem bonyolultabb egy videomagnóénál, az egységet egy távirányítóval lehet vezérelni.
A tesztrendszerben jelenleg közel 50 tévéállomás programja érhető el, amelyek prémium csatornákkal egészülnek ki. Emellé társul a videotéka, amelynek segítségével komplett mozifilmeket tekinthetünk meg: a rendszerben néhány gombnyomás után tetszés szerinti film rendelhető meg, és azonnal elindul a lejátszás. A T-Online a szolgáltatást a Microsoft IPTV platform segítségével biztosítja, amelyet a szolgáltató arculatához alakítva, magyar nyelvű (honosított) felülettel bocsátja a felhasználók rendelkezésére.