2006. május 3. 14:43, Szerda
A mostanában inkább csak bírósági pereiről ismert tervezői cég a grafikus kártyák piacának nagyobb gyártóit szeretné meggyőzni az XDR2 memória előnyeiről, általuk törne be a személyi számítógépek szegmensébe.
A cég vezérigazgatója, Harold Hughes a Cnet-nek adott terjedelmesebb
interjúban árulta el terveiket. Eszerint jelenleg is megbeszéléseket folytatnak a nagyobb memóriagyártókkal és a grafikus kártyák piacán érdekelt vállalatokkal az XDR második generációjának alkalmazását illetően. A Rambus nem kevesebb mint 8 GHz-es frekvenciát és a jelenleginél jóval nagyobb sávszélességet ígér.
Legnagyobb reménységük természetesen a Sony, amely a PlayStation 3 konzol esetében beleegyezett az eredeti XDR memóriák alkalmazásába. A konzol azonban késik, így a Rambus számára értékes hetek, hónapok vesznek el, amit egyébként szabványának népszerűsítésére fordíthatna. Éppen ezért igyekszik meggyőzni a memóriagyártókat, illetve a grafikus kártya gyártókat az XDR2 előnyeiről, amellyel szerintük meghódítják az asztali grafikus kártyák és számítógépek piacát. A Rambus mellett szól a jócskán nagyobb frekvencia és áteresztőképesség, ám az újabb szabvány ismét cserét, sőt, a már megszokott DDR/GDDR család kidobását jelentené.
"Elkészültünk az újabb változattal, amely
XDR2 névre hallgat és amely a grafikus piacra fókuszál. A memóriagyártókkal folytatott egyeztetések mellett azonban tárgyalnunk kell a kártyákat előállító cégekkel, így a tojás és a tyúk problémájával állunk szemben" - magyarázta Hughes az interjúban. Véleménye szerint itt érdemes próbálkozni, mert viszonylag szűk szegmensről van szó, ahol azonban szinte korlátlan igényekkel találkoznak. A másik hasonló területet a hálózatok jelentik, ahol szintén óriási sávszélességre van szükség.
Az eredeti XDR memória 6,4 GHz-en üzemel és 128 bites elérésen 51,2 Gbps-os sávszélt nyújt, szemben a DDR2-vel, amely 667 MHz-en 10,6 Gbps-ot nyújt. Az XDR2 még ezt is megfejeli, mégpedig legfeljebb 8 GHz-es frekvenciával és a micro-threading technológiával, amely lehetővé teszi az egyszerre végrehajtott utasítások számának megnégyszerezését. Az adatok lenyűgözőek, ám nem mindenki véli úgy, hogy a Rambus sikeresen visszatérhet: az egyetlen komoly érdeklődő a Sony, a többiek egyelőre óvatosabbak. Igaz, az AMD januárban
licencelte a cég több technológiáját, ám azt nem lehet tudni, hogy ebből mikorra lesz valami.