2006. május 4. 11:23, Csütörtök
A világhálón már hozzáférhető az első nemhivatalos útiterv az AMD négymagos fejlesztéseiről. Megosztott gyorsítótár, DDR3 memóriavezérlő, HyperTransport 3 - ízelítő a cég terveiből.
A japán PCWatch
közzétette a nemhivatalos útitervet, amelyből megismerhetjük a processzorgyártó terveit. A jelek szerint a szervereknél 2007 második felében, az asztali személyi számítógépeknél pedig 2008 elején jelennek meg az első négymagos chipek, amelyek már megosztott, egyes esetekben harmadik gyorsítótárral, az új DDR, illetve a DDR2-őn alapuló FD-DIMM memóriák támogatásával érkeznek.
Elsőként a Socket F foglalatba szánt négymagos Opteronok jelennek meg 2007 második felében, Deerhound (Vizsla) kódnéven. Ezek a chipek (Opteron 2xx és 8xx) megosztott másodszintű gyorsítótárral, kétcsatornás regisztrált DDR2 memóriavezérlővel érkeznek, mintegy fél évvel az Intel Clovertown névre keresztelt megoldása után, amelyet ugyanazon szegmensbe szánnak. Egy évvel később, 2008 második felében érkezik a második generáció Zamora kódnéven, amelynek képviselői már egy harmadik, szintén megosztott gyorsítótárat, FB-DIMM támogatást és a HyperTransport 3.0 technológiát foglalják magukban.
Az asztali szegmensben 2008 elején debütálnak a négymagos processzorok, Greyhound (Agár) kódnéven. Ezek természetesen a most nyáron debütáló Socket AM2 foglalatba kerülnek. Főbb újdonságaik az Opteronoknál addigra már megismert megosztott gyorsítótár, a DDR2/DDR3 támogatás, illetve a HyperTransport 3.0. Feladatuk az asztali csúcskategória meghódítása, ami nem lesz egyszerű, hiszen - ha minden a terv szerint megy - itt az Intelnek addigra egy éves előnye lesz a Kentsfield chipek révén. Érdekes, hogy az asztali változatokra hasonlít a Cadiz (Opteron 1xx és 2xx) kódnevű család, amelyet azonban az egy-, illetve kétprocesszoros szerverekbe és munkaállomásokba szánnak - valószínűleg egy aránylag olcsó megoldást akarnak kihozni, főként a vállalati ügyfelek meghódítása érdekében.
Természetesen a középkategóriában és a mobil megoldásoknál is készülnek a megfelelő változatokkal, ám ezekről még ennyit sem lehet tudni. Valószínűnek tűnik a Socket AM2 és S1 foglalat használata, de az is előfordulhat - akárcsak a felsőbb kategóriákban - hogy egészen új foglalatok látnak majd napvilágot.