Csúcskutatások otthoni segítséggel

Csúcskutatások otthoni segítséggel

2006. május 31. 10:09, Szerda
Talán mindenki elgondolkozott már azon, milyen jó lenne, ha valamilyen módon beleszólhatna a világ körforgásába. Nos, most úgy tűnik bárki hozzásegítheti a világ legégetőbb kérdéseit boncolgató tudósokat, hogy gyorsabban ráleleljenek a régen keresett válaszokra.

Ebben a pillanatban is több mint 690 ezer felhasználó, több mint 1 millió számítógéppel igyekszik hozzájárulni a különböző kulcsfontosságú kutatások sikeréhez. A Berkeley egyetem Open Infrastructure for Network Computing (OINC, Hálózati Számítások Nyílt Infrastruktúrája) rendszere jóvoltából bárki támogathatja számítógépével a tudományos projekteket az interneten keresztül. Az első ilyen jellegű kezdeményezés a seti@home volt, amely a földönkívüli élet után kutat a világegyetemben. Szerte a világban majd 953 ezer önkéntes számítógép dolgozik ezen kérdésen, míg a Wisconsini és a Milwaukee-i egyetem einstein@home programja mintegy 236 ezer számítógép segítségével igyekszik feltárni a pulzárok rejtélyeit.

Az Oxford Egyetem climateprediction.net nevű vállalkozása a világ globális éghajlati változásait igyekszik megjósolni. A Berkeley-program keretein belül, több mint 165 ezer számítógép áldoz fel erőforrásaiból a munka megkönnyítésére. David Baker, a Washingtoni Egyetem 43 éves professzora által vezetett rosetta@home közel 128 ezer számítógép bevonásával igyekszik megfejteni a DNS-en belüli proteinstruktúrák titkát, és ezzel elősegíteni a gyógyíthatatlan betegségek hatásosabb kezelését. A tudós kezdeményezése egy nap fényt deríthet a DNS súlyos mutációinak feltérképezésre és segítheti az orvosok harcát a rák vagy éppen az Alzheimer-kór ellen.

A predictor@home a maga 123 ezer körüli gépével hasonló programon dolgozik, de elsősorban a gyógyszerkutatás oldaláról közelíti meg az ügyet. A Google Google Compute-ra keresztelt eszközsávján keresztül bárki támogathatja a keresőóriás által érdemesnek tartott vállalkozásokat számítógépe kihasználatlan erőforrásaival.

A segíteni vágyók a Berkeley-projekt weboldalán pedig bármelyik programra - köztük a SZTAKI általánosított bináris számrendszerekkel foglalkozó kutatásaira is - feliratkozhatnak. A Berkeley szoftvere minden tudományos kutatás számára elérhető, amely élni kíván ezzel a lehetőséggel. Eddig mintegy 21 szervezet csatlakozott a csoporthoz.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások