2006. június 11. 12:19, Vasárnap
Másolásvédelme miatt egyre több országban bírálják az amerikai vállalatot. Korábban Franciaországban, ezúttal Nagy-Britanniában és Norvégiában gyűlt meg az Apple baja a helyi politikusokkal és fogyasztóvédőkkel.
A skandináv államok ombudsmanjai illegális üzleti praktikákkal vádolják az amerikai konszernt, amelyre emiatt legszívesebben pénzbírságot vetnének ki. Az Apple vezetői egyelőre nem akarták kommentálni a céget ért legújabb támadásokat. Először Franciaországban merült fel annak a lehetősége, hogy az Apple-t
másolásvédelme feloldására kötelezzék, kedden pedig a BPI brit zenei szövetség képviselői követelték ugyanezt a brit parlament illetékes bizottság előtt.
"Nem nehéz észrevenni, hogy az elmúlt hónapokban gyökeresen megváltozott a politikusok és a fogyasztóvédők véleménye az Apple-lel kapcsolatban. Más zenei konszernek, és a politikusok is úgy vélik, hogy túl nagy hatalma lett a cégnek" - állítja Mark Mulligan, a Jupiter Research piackutató intézet elemzője. A leginkább az Apple iTunes online zenebolt-hálózata által alkalmazott digitális másolásvédelem (DRM) csípi a kritikusok szemét, mivel az onnan letöltött zeneszámokat csak az iPod zenelejátszó készülékkel lehet lejátszani.
"A cég által kötött szerződések ellentétesek a norvég jogszabályokkal. Az Apple nemzetközi vállalatként sem állhat a helyi törvények fölött, pláne, ha termékeit Norvégiában is értékesíti" -
mondta Björn Erik Thon ombudsman, akinek a véleményét
támogatja svéd és dán kollégája is. "Megértem, hogy a cég meg akarja akadályozni, hogy ezekről a művekről illegális másolatok készüljenek, azonban egy ilyen védelemnek nem lehet negatív hatása a vásárlókra. Amennyiben a vállalat június 21-ig nem állapodik meg a norvég hatóságokkal, úgy akár 65 000 eurós pénzbüntetésre és később per(ek)re is számíthat" - tette hozzá a szakember.
"Az biztos, hogy egyelőre minden marad a régiben, azonban ezek a támadások is azt mutatják, hogy egy idő múlva lehet, hogy az Apple-nek meg kell nyitnia másolásvédelmét. Nem árt tehát, hogy ha erre a B-tervre minél előbb felkészülnek" - vélte Mark Mulligan. A szakértők szerint nem csak Norvégiában, de Svédországban is perek indulhatnak az Apple ellen. A konszernnek tehát tényleg mielőbb lépnie kell valamit ebben az ügyben.