2006. július 14. 21:18, Péntek
A mai napon az USA államainak több mint a fele indít közös bírósági pert a memóriagyártók ellen, amiért azok 1998 és 2002 között több alkalommal megállapodtak termékeik árazásáról.
A
kezdeményezés Bill Lockyer kaliforniai államügyésztől indult, akihez a napokban 33 kollégája társult azzal a céllal, hogy felelősségre vonják a – főként távol-keleti – memóriagyártókat az amerikai szövetségi és állami törvények megsértéséért. Az árak rögzítése mellett a kínálat mesterséges visszafogása és az ajánlatok egyeztetése szerepel a vádak között.
A rendelkezések által tiltott együttműködés felemlegetése egyáltalán nem új, hiszen az amerikai igazságügyi minisztérium több vállalat ellen indított vizsgálatot, amelynek eredményeiről mi is folyamatosan
beszámoltunk. Ennek során górcső alá vették a legnagyobb cégek, mint például a Samsung, az Infineon, a Hynix és a Micron tevékenységét (amelyek az amerikai piac 70 százalékát látták el), és a kártérítés mellett börtönbüntetésről is születtek döntések. A súlyos dollármilliók kifizetésével és az árak rögzítésének bizonyításával a minisztérium elérte a célját, és most a 34 állam főügyészei ugyanezt szeretnék megismételni.
A közös beadványban ezúttal is a dél-koreai Hynix, valamint a japán Elpida szerepel, amelyekhez a tajvani Mosel Vitelic és a Nanya csatlakozik. Érdekes módon a Samsungot nem említik, amit az összefogó szerepet betöltő kaliforniai Lockyer szóvivője azzal magyarázott, hogy nyitva hagynak egy kiskaput, mivel szeretnének megállapodni a legnagyobb gyártóval. Eliot Spitzer New York-i államügyész viszont egy hasonló, ám különálló beadványban megnevezte a céget, így a Samsung nagy valószínűséggel nem bújhat ki egy újabb per elől.
A cél természetesen ezúttal is a tetemes kártérítés behajtása, ezúttal nem a PC-gyártók, hanem az adófizetők és az amerikai gazdaság szándékos megkárosításának vádjával. Az érintett cégek egyelőre nem fűztek kommentárt a hírhez, arra hivatkozva, hogy nem látták a teljes anyagot.