2006. november 30. 20:49, Csütörtök
Az amerikai védelmi minisztérium legfrissebb tanulmánya szerint veszélyes lehet a külföldi fejlesztésű programok megvásárlása, ehelyett előnyben kell részesíteni a hazai szoftverek beszerzését, mert azok jóval biztonságosabbak.
A
Pentagon megbízásából több szakember készítette el azt a tanulmányt, amelynek megállapításait most ismertették. Ezek közül a legfontosabb, hogy az amerikai védelmi minisztériumnak és a fegyveres erőknek a jövőben meg kell fontolniuk, hogy milyen szoftvereket vásárolnak. A szakemberek szerint célszerű volna a jövőben előnyben részesíteni az amerikai fejlesztésű programokat. Ezt a tanulmány készítői azzal indokolták, hogy vizsgálataik alapján kijelenthető: az amerikai alkalmazások jobban ellenőrizhetők, ezáltal pedig jóval biztonságosabbak az Európából vagy más kontinensről származó társaiknál.
A külföldi szoftverek több hibát tartalmazhatnak és ezeknek köszönhetően több kárt lehet okozni. Ráadásul ezeket a hibákat akár készakarva is benne felejthetik a programozók a termékekben, hogy így tegyék lehetővé az amerikai rendszerekbe való betöréseket vagy kártékony kódok bejuttatását. A szakember kitértek arra is, hogy az amerikai védelmi minisztérium rendszerei számára nem a trójai férgek vagy a kémprogramok, hanem a számítógépek közötti hálózatok, azok összetettsége és a szoftveripar globalizálódása jelentik az igazán komoly veszélyeket.
A megállapításokkal egyetértett Paul Strassman, a fairfaxi egyetem professzora, a Pentagon egykori informatikai vezetője is. Vélekedése szerint könnyen előfordulhat, hogy a milliárdos fegyverrendszerek az esetleges hibás szoftverek miatt válnak majd működésképtelenné. Robert Lucky, a jelentést készítő munkacsoport elnöke ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai fejlesztésű programok ugyanúgy tartalmazhatnak hibákat, biztonsági réseket, de szerinte az amerikai védelmi minisztérium által amerikai fegyver- és irányítási rendszerekhez használt szoftvereket amerikai előírások szerint, az Egyesült Államokban kell előállítani - még akkor is, ha a fejlesztés drágább.
John Pescatore, a Gartner piackutató és elemző cég munkatársa szerint ez nem lokálpatriotizmus és a hazai ipar támogatása, hanem egyszerű xenofóbia, vagyis idegengyűlölet. Szerinte kérdéses az is, hogy az amerikai szoftverfejlesztő cégek a Pentagon programjaiban való részvétel miatt hajlandó lesz-e lemondani más országokból érkező megrendelésekről. Aligha... Ráadásul, mint már a londoni merényletek kapcsán bebizonyosodott, amikoris külföldi származású, de brit állampolgárok robbantottak, egy országnak árthatnak akár a saját polgárai is. Az amerikai védelmi minisztérium 2007 elején dönt a kérdésben.