2007. február 15. 17:13, Csütörtök
Egy friss tanulmány szerint az elmúlt években megugrott az olcsóbb szerverek forgalma, ezzel pedig mindössze öt év alatt megduplázódott az amerikai és globális fogyasztás, ami nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve.
A fogyasztás, az energiatakarékosság visszatérő téma ezekben a napokban, némileg kompenzálva az utóbbi idők lanyhaságát és nemtörődömségét, legalábbis az USA részéről. Az IDC kutatócég adataira támaszkodva most egy újabb
felmérést tettek közzé, amely az adatközpontokban helyet foglaló szerverek számára és fogyasztására koncentrál, kiemelve a növekvő mutatókat.
Eszerint 2000 és 2005 között, vagyis alig öt év alatt csaknem megduplázódott a szerverek száma mind az Egyesült Államokban, mind pedig világszerte. Előbbi 5,6 millióról 10,3 millióra ugrott, utóbbi pedig 14,1-ről 27,3 millióra, ami természetesen a fogyasztás megugrásával járt. A növekedést elsősorban a költségek csökkenésével magyarázzák, az elmúlt években ugyanis rendkívüli mértékben megugrott az olcsóbb, 25 ezer dollár, vagyis a nagyjából 5 millió forint alatt kapható szerverek népszerűsége. 90 százalékban ezek a rendszerek járultak hozzá a fogyasztás felíveléséhez, míg egységenként alig 5-8 százalékkal növekedett az étvágy.
Hogy az arányokat némileg érzékeltessék, a felmérésben több összehasonlítást végeztek. 2005-ben egyedül az amerikai adatközpontokban lévő szerverek fogyasztása (körülbelül 45 millió kilowattóra) nagyobb volt mint Mississippi államé, a teljes adat nagyjából 5 darab 1000 megawattos erőmű teljesítményének felel meg. A globális fogyasztás 14 ilyen erőművet tesz ki, míg az amerikai adat a kiegészítő felszerelések (a hálózati eszközök és hűtés) igényével együtt a teljes USA-fogyasztás 1,2 százalékát teszi ki, ami durván az összes tengerentúli televízió együttes igényével egyenértékű.
A dokumentumban több javaslatot megfogalmaznak, helyet kapott itt például a virtualizáció támogatása, a jobb, hatékonyabb hűtési megoldások alkalmazása, valamint az energiaellátás hatékonyságának javítása. Kérdés, hogy mindez elég lesz-e az igények kordában tartására, vagy a növekedés továbbra is megállíthatatlan marad-e.