2007. június 19. 11:14, Kedd
A nyílt forráskódú böngésző forráskódjának legnagyobb részét módosítják a fejlesztők, hogy fokozzák a biztonságot és elkerüljék a nagyobb sebezhetőségek kialakulását. A Mozilla a Safari térnyerésétől tart.
Az alapítvány célkitűzéséről és a programozók jelenleg is zajló munkájáról Window Snyder, a biztonságért felelős igazgató beszélt az InformationWeek magazinnak adott
interjúban. A
Firefox 3 várható változtatásairól már több alkalommal beszámoltunk, ám ezúttal nem a részletekről, hanem az általános célokról és elképzelésekről esett szó, amelyek meghatározzák a fejlesztés menetét. Ebben pedig a biztonság és a teljesítmény növelése kapja a fő hangsúlyt.
Ennek érdekében a böngésző forráskódjának túlnyomó részét teljesen újraírják, illetve módosítják a moduláris felépítés jegyében, valamint a nagyobb sebezhetőségek elkerülése érdekében. A natív kódot több helyen felváltja a menedzselt, vagyis a virtuális gépen futó kód, amely egyúttal a memóriakezelési hibákat is megelőzi, kevesebb teret hagyva az esetleges támadóknak. Emellett a fejlesztők igyekeznek jobb védelmet kialakítani a káros tartalmakat magukba foglaló weboldalak ellen, követve a Sophos
útmutatásait, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi hónapokban igencsak megnövekedtek az ilyen jellegű támadások.
A kártevők másik fontos csoportja az adathalász jellegű fejlesztések, amelyek ellen szintén igyekeznek jobban védekezni, ám a részleteket egyelőre megtartják maguknak. Eredményként könyvelik el, hogy míg tavaly a felhasználók 90 százaléka 9 nap alatt frissített az 1.5.0.5-ről az 1.5.0.6-os verzióra, ezt idén a 2.0.0.3 és 2.0.0.4 esetében már 6 nap alatt lebonyolították.
John Lilly, a Mozilla ügyvezető igazgatója eközben érdekes
bejegyzésben kommentálta Steve Jobs beszédét, amely a
Safari előzetesének bemutatása alkalmából hangzott el. Az alapítvány vezetése figyelmét két ábra keltette fel, amelyen a böngészők versenyének jelenlegi állása, valamint egy jövőbeni, elképzelt állapot volt látható. Ez utóbbin a Safari már egyedül állt szemben az Internet Explorer túlerejével szemben, ami azt jelzi, hogy az Apple a Firefox felhasználóit szeretné átcsábítani saját táborába.
Ezzel egy kétpólusú verseny alakulna ki, amelyben a két nagy cég fejlesztése, az IE és a Safari maradna talpon, nem hagyva esélyt az alternatív megoldásoknak. Ennek ellenére Lilly üdvözölte az új versenyző megjelenését, bár egyértelművé tette, hogy ők továbbra is a web nyitottságát tartják a legfontosabbnak, nem pedig a többiek eltiprását.