2007. október 5. 08:47, Péntek
Megszületett az ítélet az első bírósági szakaszig eljutott amerikai fájlcserélő perben: a vádlott ha nem is több milliót, de 222 ezer dollárt köteles kifizetni az okozott károkért. A bizonyíték elegendőnek találtatott.
A várakozásoknak megfelelően gyorsan
döntés született az első olyan ügyben, amely a források szerint az Egyesült Államokban elsőként jutott el a tárgyalási szakaszba. A polgári peres eljárásban végül a szórakoztatóipar, vagyis a nagy zenekiadók, illetve a mögöttük álló RIAA nyert, amely sikeresen tudta érvényesíteni akaratát a bíróságon. A szerzői jog megsértése a bíróság szerint kellő igazolást nyert, így az elkövető méretes kártérítést köteles kifizetni.
A döntés értelmében a 24 - összesen 1702 - zeneszámot letöltő majd azokat megosztó vádlott megsértette a szerzői jogi törvényt, ezért számonként pontosan 9250 dollárt köteles megfizetni. A teljes összeg így 222 ezerre rúg - a bíróság a jelek szerint szereti az egyszerű számokat. Jammie Thomas hiába tagadta mindvégig bűnösségét, az esküdtszék megalapozottnak találta a kiadók állítását. Döntésükkel meglehetősen nehéz helyzetbe hozták a vádlottat, hiszen bár az összeg nem éri el a felső határt, a kiszabott büntetésből (amely durván 45 millió forintnak felel meg) egy lakás is kitelne.
Amint arról korábban
beszámoltunk, a RIAA máris jelezte, hogy a döntéstől függetlenül újabb pereket készítenek elő a tengerentúlon. Eddig többnyire könnyű dolguk volt, hiszen a 26 ezer ügyből a legtöbb peren kívüli megállapodással zárult, vagyis a megvádolt magánszemélyek, illetve csoportosulások igyekeztek elkerülni a bíróságot és inkább fizettek. Az biztos, hogy a jogvédő szervezet most komoly bátorítást kapott és némi önbizalomnövelésre is jó volt a döntés, hiszen bebizonyosodott, hogy képesek hozni a szinte kötelező győzelmet.