2008. február 28. 11:51, Csütörtök
Látszólag teljes a zűrzavar a népszerű videomegosztó platform pakisztáni blokádja kapcsán. A helyi kormány mindenesetre az ügy tisztázására azonnali vizsgálatot rendelt el.
A pakisztáni távközlési hivatal ugyan alig két óra elteltével megszüntette a korábban elrendelt blokádot, azonban az ügy várhatóan nem marad következmények nélkül. Nabiha Mahmood, a hivatal szóvivője
elmondta, hogy ők utasították az internetszolgáltatókat a blokád megszüntetésére és az internetkapcsolatok helyreállítására. Arról, hogy miért is volt szükség a cenzúrára azóta is megoszlanak a vélemények. A hivatal egy másik szóvivője korábban úgy nyilatkozott, hogy egy a holland Geert Wilders által készített és az iszlámot sértő, kigúnyoló és istenkáromló videó, valamint az ismert Mohamed-karikatúrák miatt született meg a döntés.
Abdullah Riar pakisztáni információstechnológiai miniszter ugyanakkor a Financial Timesnak azt nyilatkozta, hogy szándékosan semmiképpen sem akartak kényelmetlenséget okozni a videomegosztó honlap és annak látogatói számára. A politikus azonban megjegyezte, hogy lépniük kellett, mert ha nem teszik, a szélsőséges muszlimok szánhatták volna el magukat válaszlépésre.
"Nagyon nehéz helyzetben van Pakisztán. Amennyiben nem állítjuk meg a YouTube-ot, akkor sokkal nagyobb baj is történhetett volna. A múltban már akadtak példák hasonló reakciókra. Mivel még nincsenek korszerű technológiai megoldásaink, ezért kénytelenek voltunk az egész oldalhoz blokkolni a hozzáférést.
Amennyiben heteken belül megérkeznek az új rendszerek, azokkal képesek leszünk akár az egyes tartalmak vagy URL-ek blokkolására is" -
közölte Abdullah Riar.-
Mint ismeretes, korábban arról
számoltunk be, hogy a Pakistan Telecom bakizott, mert az oldal blokkolására vonatkozó kormányzati utasítást helytelen módon próbálta meg érvényesíteni. A pakisztáni kormány - a megfelelő tartalomszűrők hiányában - a felvétel azonnali eltávolítását nem tudta megoldani, ezért a szélsőségesek reakciójától tartva inkább két órára blokkolta az egész YouTube-ot.