HDTV és robotok a sebészetben

HDTV és robotok a sebészetben

2008. április 3. 12:02, Csütörtök
A Berlin-Marzahni Baleseti Kórház Általános és Hasi Sebészeti Klinikáján dolgozó orvosok már a jövő rendszereit használhatják nap, mint nap.

Joachim Böttger, a klinika főorvosa és csapata Európa talán legkorszerűbb műtőiben dolgoznak. Amely technológia másutt legfeljebb csak csillogó-villogó, drága érdekesség, mint például a HDTV, az itt ma már napi gyakorlat. A kórház tizennégy műtőjéből tavaly kettőt egy új számítógépes rendszerrel szerelt fel egymillió euróért. A kiépített hálózatnak köszönhetően minden készülék össze van kötve egymással. A stílusosan a jövő műtőjének is nevezett helyiség inkább hasonlít a falakon elhelyezett egy nagyobb és négy kisebb kijelzőjével egy moziteremre, mint egy operációs részlegre. Az endoszkópos eljárások alkalmazása itt már szinte rutinbeavatkozásnak számít, az orvosok a műtéteket képernyőkön követhetik nyomon és ellenőrizhetik a szervezet belső működését.

"A számítógépes adatbázisnak köszönhetően egyszerűen és gyorsan, egyetlen gombnyomásra hozzáférhetünk minden beteg adatához. Az öt képernyő segítségével mindig láthatjuk a minket érdeklő értékeket. Korábban, amikor csak egy monitor volt, állandóan nyújtogatnunk kellett a nyakunkat és meg kellett kerülnünk a műtőasztalt. Most viszont mind az öt kijelzőt az éppen dolgozó orvosok a saját magasságukhoz és igényikhez igazíthatják. Minden csapat maga döntheti el, hogy a három élő kamera közül melyiknek a képét akarja látni, vagy éppen a korábban elkészített CT- és röntgenfelvételekre kíváncsiak" - közölte Joachim Böttger.


Az egyes műtétekről felvétel készül, a merevlemez összesen másfél órányi videót tud rögzíteni. A filmeken a legkülönbözőbb kameraperspektívák láthatók. A videót vagy a kinyomtatott képeket később csatolják a beteg aktájához. Az operációkról rögzített felvételek emellett felhasználhatók tananyagként is, illetve lehetőség van a műtétek közvetítésére akár az egész kórházban vagy csak a tanácsteremben. "Így, ha egy orvos bizonytalan, azonnal segítséget kérhet. Korábban ezt csak körülményesen, a műtőt elhagyva tehette meg. Most akár fél órát is megtakaríthatunk.

Az orvosok mikrofonos fejhallgatókat viselnek és akár beszédparancsokat is kiadhatnak, például szabályozhatják a műtő világításának erősségét" - említette meg Michael Wich, a klinika igazgatóhelyettese és a projekt koordinátora. "A korszerű műtétek mindenképpen hasznosak, hiszen növelik a biztonságot és jelentősen rövidül a beavatkozásokhoz szükséges idő. Viszont tény az is, hogy ezek az operációk kétszer annyiba kerülnek, mint a hagyományos műtétek" - összegezte tapasztalatait Hubertus Feußner, a müncheni Isar-parti Klinika főorvosa.

S hogy milyen lehet a jövő műtője? Nos, Michael Wich szerint az orvosi készülékek már vezetékek nélkül fognak kommunikálni egymással, így a földön lévő kábelek nem akadályozzák majd az orvosokat és asszisztenseiket. Öt-tíz éven belül elterjedhetnek az első orvosi robotok is.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások