2008. június 16. 08:14, Hétfő
A hét közepén döntenek az EU-ban arról, hogy az uniós innovációs intézet székhelye a magyar fővárosban legyen.
Várhatóan szerdán döntik el az Európai Unió tagországainak kutatási ügyekben illetékes miniszterei, hogy az EU új innovációs központjának Budapesten legyen a székhelye. A döntés eredményéhez alig férhet kétség, hiszen egy korábbi találkozón 27 közül 26 EU-tagállam már egyetértett azzal, hogy a pályázók közül Magyarország adhassa az intézet székhelyét. A saját jelöltet indított Lengyelország a május végi találkozón még nem tudta elfogadni ezt a megoldást, de minden jel arra utal, hogy a szerdai határidőre beletörődik a többségi akaratba.
Az Európai Unió kutatóközpontjának, az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek(ETI) a felállításáról tavaly nyáron született meg a végleges döntés. Az intézet 2013-ig mintegy 300 millió eurós költségvetéssel rendelkezik majd, várhatóan 50-60 fős személyzettel kezdi meg működését. Az Európai Bizottság felállította jelölőtestület (benne Boda Miklós, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektori tanácsadója) várhatóan ősszel összeállítja az igazgatótanácsot. Az intézet első programjai a megújuló energiaforrások és a klímaváltozás témakörében indulnak majd.
Május 29-ei találkozójukon az EU-tagországok kutatási (versenyképességi) miniszterei megállapodtak abban, hogy a székhely 2004 óta csatlakozott tagállamban lesz, és olyan országban, ahol még nem működik uniós ügynökség. Ezek a feltételek csak Magyarországra illenek a jelöltek közül, mert Lengyelország már rendelkezik a határkérdésekben illetékes ügynökséggel. Most az EU-tagországok állam- és kormányfői találkozója előtt egy nappal Brüsszelben ülnek össze a miniszterek, hogy végleges döntést hozzanak. Az MTI értesülései szerint nincs változás az uniós tagállamok többségi álláspontjában, Budapest a kimagasló esélyes. Ha mégsem sikerülne teljes körű megállapodást elérni, a döntést a kormányfők másnapi ülésén hoznák meg.
A magyar kormány már több rendelkezést is hozott az intézettel kapcsolatban egy kedvező uniós döntés esetére. Eldőlt, hogy az intézet épülete a minden szempontból ideális Infoparkban lesz, továbbá a kormány húsz évig vállalja az épületbérlet költségeit és öt évig húsz alkalmazott teljes bérköltségét. Lengyelország már májusban jelezte, hogy amennyiben a székhely nem kerül Wroclawba, ragaszkodik ahhoz, hogy az egyik úgynevezett innovációs kiválósági központnak adhasson otthont. A hálózatközpontként működő technológiai intézet munkáját a hálózat egyes pontjain ilyen kutatóműhelyek segítik majd. E lengyel kérés teljesítését ugyanakkor nehezíti, hogy az eredeti elképzelések szerint a kiválósági központokkal kapcsolatos kérdésekről a technológiai intézet vezetésének kell döntenie.
A EIT székhelyére a májusi ülésig Budapest és Wroclaw mellett a németországi Jéna, a spanyolországi Sant Cugat del Valles (Barcelona), valamint a közösen induló Bécs és Pozsony is pályázott. Csütörtökön azonban az EU-tagállamok vezetői már minden bizonnyal Magyarországnak gratulálhatnak, hogy felsorakozott azon tagországok közé, amelyek otthont adnak valamely uniós intézetnek.