2008. október 2. 00:24, Csütörtök
A keresőcég most benyújtott szabadalma alapján lehetővé tenné a dinamikus hálózatváltást, a szolgáltatóktól való függetlenedést a vezetéknélküli készülékek használóinak.
Az amerikai szabadalmi hivatalhoz eljuttatott részletes
dokumentumban a Google illetékesei egy olyan vezetéknélküli világot képzelnek el, amelyben a hordozható, az egyes hálózatokra csatlakozó eszközök szabadon válogathatnak az aktuálisan elérhető variációk közül. Lehetővé válna például a nyílt hálózatok megjelenése, amelyekből bármikor kiléphetünk, hogy egy rivális szolgáltatásait vegyük igénybe, amennyiben az adott területen utóbbi jobb elérést, vagy kedvezőbb kínálatot biztosít.
Ennek jelenleg több akadálya is van. Először is, egy hordozható készülék megvásárlásakor általában hűségszerződés köt minket az adott szolgáltatóhoz, az egyes hálózatok közötti váltást pedig kizárólag a készülék függetlenítése révén érhetjük el, ez sem megy azonban menet közben. A Google viszont folyamatos és a jelenleginél kiélezettebb versenyt szeretne a szolgáltatók körében, amelyek az elképzelt jövőben kedvezőbb árakkal vagy jobb eléréssel biztosítanák maguknak a felhasználók csatlakozását. Lehetővé válna, hogy eltérő cég hálózatát vegyük igénybe otthon és a munkahelyen, azok között pedig bármikor szabadon váltogathassunk, aszerint, hogy éppen melyik tűnik kedvezőbbnek számunkra.
A keresőcég már korábban is igyekezett biztosítani, hogy a jövőben életbe lépő rendelkezésekben helyet kapjon a nagyobb szabadság. A 700 MHz-es spektrum kiosztásáról, aukciójáról szóló szabályozás például a Szövetségi Kommunikáció Bizottság illetékeseinek meggyőzése révén kiegészült a nyílt megoldásokról szóló tervezettel, ezzel egy időben pedig 500 millió dollárral támogatták a Sprint és a ClearwireWiMax közös projektjét, amely a WiMax hálózat kiépítését célozza USA-szerte.
A gondot többek között az jelenti, hogy a megoldás megvalósulása érdekében a gyártóknak biztosítaniuk kellene, hogy készülékeik minden lehetséges hálózatot megfelelően kezeljenek. Ez nyilván bonyolítaná a telefonok és egyéb eszközök kialakítását és növelné az árakat, a hálózatok közötti dinamikus váltás pedig szintén nem egykönnyen megoldható feladat. A sávok kiosztását biztosító real-time aukciók szintén számos kérdést vetnek fel, így még hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az elképzelés a gyakorlatban is körvonalazódjon.