2008. október 10. 14:07, Péntek
Miután az elmúlt napokban az Egyesült Államokról az egész világra átterjedt a tőzsdei válság, a folyamatból a bűnözők is igyekeznek hasznot húzni. A spammereknek kapóra jött a pénzügyi krízis, hiszen így könnyedén a maguk javára fordíthatják az emberek bizonytalanságát.
Szakértők szerint csak idő kérdése volt, hogy a válság bekövetkezte után mikor tűnnek fel a hatást kihasználó első kéretlen elektronikus reklámlevelek.
"Az elmúlt napokban azt figyeltük meg, hogy nőtt a bankkrízissel kapcsolatos spam és adathalász e-mailek száma.
Azt tanácsoljuk, hogy aki ilyen levelet kap, azt azonnal törölje. Egyetlen pénzügyi cég sem használ ugyanis spamet reklám célokra" -
jelentette ki Thorsten Urbanski, a GData számítástechnikai biztonsági cég szóvivője.
A szakemberek úgy vélték: a következő napokban megszaporodhatnak a bizonytalanná vált embereknek olcsó és kedvező hitellehetőségeket ígérő ajánlatok. A spammerek ugyanis így akarják rávenni a habozó kisbefektetőket, hogy fektessék be a megmaradt vagy a napokban kimentett pénzüket. Az egyik kéretlen elektronikus reklámlevél például gyors és könnyen megszerezhető hitelekkel, 15 éves futamidő esetén 5,5 százalékos maximális kamattal csábította a felhasználókat.
"Azonban, ha valaki érdeklődik, máris hitelszolgáltatási díjat számítanak fel" - tette hozzá a szóvivő. Vagyis kérdéses, hogy az illető egyáltalán valóban megkapná-e a kért összeget.
Ugyanilyen tapasztalatokról számoltak be a Secure Computing munkatársai is. Szeptemberben még a 2001. 09. 11-i terrormerényletekkel és a közelgő amerikai elnökválasztással kapcsolatos spamek voltak túlsúlyban, de októberben egyértelműen előretörtek a pénzügyi témájú kéretlen elektronikus reklámlevelek.
Utóbbiak között vannak olyanok is, amelyek jövőbeni bankfelvásárlásokra és -csődökre utalnak, egyúttal "hasznos befektetési tippeket" ígérnek.
A válság időközben a Szilícium-völgyet is
elérte, az Apple papírjai 16,3 százalékot veszítettek értékükből, a Yahoo és az eBay részvényei is éves mélyponton vannak. Az IBM ugyanakkor úgy tűnik, hogy egyelőre
dacol a krízissel.