2009. február 21. 13:41, Szombat
Az Asus az Eee család kezdeti sikerei után most a Google operációs rendszerében bízik - külön csapat dolgozik a netbook készülékek új változatán, amely a mobiltelefonokra kifejlesztett platformot használná.
A Bloomberg
értesülése szerint az Asus a közelmúltban jelölte ki az új csapat tagjait, akik jelenleg is gőzerővel dolgoznak az érdekes megoldáson. A fő cél, hogy a kompakt, ám a bővítés lehetőségét megőrző operációs rendszer problémamentesen kiszolgálja a nagyobb készülékeket, felvéve a versenyt a Microsoft dominanciájával.
A megoldásban rejlő előnyök mindenki számára világosak: az eredetileg mobiltelefonokra kifejlesztett, Linux-alapokra építkező szoftver hardverigénye jóval alacsonyabb a Microsoft megoldásához képest, ezt pedig könnyű kezelhetőség, valamint a bővítés egyszerűsége egészíti ki. Az érdekes párosítás így lehetővé tenné, hogy olcsóbb, kevésbé erős processzorokat használjanak a netbook készülékekben, amelynek révén rögtön tovább csökkenne azok ára - arról nem is beszélve, hogy az operációs rendszer ingyenes, és nyílt alapokra épül, így a fejlesztéssel és a licencekkel sem lenne gond a gyártók számára.
A platform mögött pedig a Google áll, amelynek erejében az Asus is bízik - nem tartanak attól, hogy a gazdasági válság, vagy bármilyen új fejlemény megingatná a cég helyzetét. A Microsoft a maga részéről szintén magabiztosnak tűnik, szerintük kiemelt helyzetük egyáltalán nem forog veszélyben, mivel a felhasználók nem fognak felhagyni operációs rendszereik alkalmazásával. Más kérdés, hogy a netbook megoldások esetében többnyire használt XP-t mennyire sikeresen váltja majd le a Windows 7 puritán, kevésbé erőforrás-igényes változata.
A szegmensben eközben komoly harc van kibontakozóban a netbook kifejezés levédése, illetve szabad használata érdekében. A kanadai Psion szerint a kifejezéssel először ők álltak elő, ezért
meg szeretnék tiltani a többi cég számára annak használatát, míg a Dell, valamint számos egyéb vállalat szerint a szó annyira általános, hogy erről
szó sem lehet.