Közösségi portállal ötvözött e-könyv olvasó

Közösségi portállal ötvözött e-könyv olvasó

2009. március 6. 15:38, Péntek
A CeBIT-en is látható volt a berlini Wizpac cég txtr Readers nevű e-könyv olvasójának prototípusa, amely bizonyos szempontból különbözik a konkurenseitől. A Sony Reader és az Amazon Kindle akár komoly vetélytársat is kaphat a következő hónapokban.

Az már most biztosra vehető, hogy a Hannoverben bemutatott txtr Readers nem a nevével fog hódítani, hanem a funkcióival. Egyrészt jóval gyorsabban lehet a segítségével megtekinteni az elektronikus műveket, több funkciót is kínál a konkurenseinél és a szövegek gyűjtését ötvözi egy közösségi portállal.

A készülék legfontosabb része - hasonlóan a Sony Readerhez és az Amazon Kindlehez - az E-Ink technológia és az azt támogató 6 colos kijelző, amelyen a tartalmak megtekintéséhez nincs szükség háttérvilágításra. A képernyő ráadásul kizárólag az e-könyvek lapozásakor, illetve a menüben való navigációkor fogyaszt áramot. Maga az eszköz első ránézésre meglehetősen aprónak és könnyűnek tűnik, a navigációs menüpontok száma is alacsony. A kijelző szélén csupán két gomb és egy kereszt formájú touchpad található, ezekkel lehet lapozni, illetve a menüben vándorolni. A képernyő akár 180 fokban is elforgatható, képes megjeleníteni az álló és a fekvő tartalmakat, így a felhasználó mindig maga döntheti el, hogy a kezelőgombok a jobb vagy a bal oldalon legyenek.

Az igazi újdonságot azonban ezúttal nem a külcsín, hanem a belbecs jelenti. "Az már az első tesztek során kiderült, hogy a txtr Readers jóval gyorsabb a Sony modelljénél. A touchpados kezelés intuitív. Ez különösen annak tükrében érdekes és örömteli, hogy egy az összes funkciókkal még fel nem vértezett prototípusról van csak szó" - közölte Andreas Steinhauser, a Wizpac műszaki vezetője. De az új piaci szereplőnek a most elérhető funkciók miatt sem kell szégyenkeznie: támogatja az UMTS és a GPRS technológiát, van Bluetooth-, MicroUSB- és WLAN-portja. Ráadásul két készülék rövid távolságból akár egymással is kommunikálhat.

Az akkumulátor fedele alatt helyezhető el a SIM-kártya és a csomagban található 8 gigabájtos MicroSD memóriakártya. A WLAN-modul fontos része a txtr koncepciójának, hiszen a cél az, hogy a felhasználó mindig online lehessen és ezáltal bármikor frissíthesse az e-könyveit. A berlini cég az Amazonnál már bevált szolgáltatáshoz hasonló online irodalmi bolt létrehozását tervezi. Az igazi újdonság a txtr esetében azonban a közösségi portál, ahol az emberek digitális tartalmakat gyűjthetnek és csereberélhetnek egymással. A honlapra feltöltött dokumentumokat, információkat, szövegrészeket később bárki bármikor letöltheti, továbbadhatja, akár az iPhone készülékére is.

Az anyagokat tetszés szerint lehet rendszerezni, válogatni, létrehozható egy barátlista és meghatározható, hogy az összegyűjtött tartalmak csak az azon található személyek vagy mindenkire számára hozzáférhetők legyenek. Steinhauser elmondta, hogy a szerzői jogsértések megelőzésére kiköthető az is, hogy egy könyvrészlet csak saját használatra legyen letölthető és továbbadható.

A txtr Readers várhatóan idén ősszel jelenik meg a piacon és támogatni fogja az EPUB, a PDF, a TXT és az MS-Office formátumokat. Ez a kör azonban később tovább bővülhet, mivel a fejlesztők egy nyílt platformot akarnak megvalósítani, amelyen a támogatott formátumok listája fokozatosan újakkal egészíthető ki. Steinhauser hozzátette, hogy jelenleg a kijelzők a legdrágább alkatrészek és ezek ára határozza meg az e-könyv olvasók árát. A txtr Readers várhatóan több mint 200 euróba kerül majd.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások