2009. április 9. 17:03, Csütörtök
Bár a parlament és a szenátus is áldását adta korábban az internetezők elérésének megvonását is lehetővé tévő törvényre, a nemzetgyülés váratlanul elutasította azt - a kormányzat nem adja fel.
Csütörtökön váratlan fordulat állt be a HADOPI-törvény valóra válásához vezető úton, a francia nemzetgyűlés ugyanis nagy meglepetésre
elutasította a javaslat véglegesítését és annak törvényerőre emelését. Ezzel több hónapos munkát vétóztak meg, ám a kormányzat nem kívánja feladni a harcot és még a hónap vége előtt újra megpróbálják keresztülvinni az elképzelést.
Arról korábban mi is hírt adtunk, hogy a parlament jóváhagyta a javaslat egy korábbi változatát, majd pedig áldását adta az átdolgozott verzióra is, amely immár - többszöri figyelmeztetés után - azt is lehetővé tenné, hogy a notórius letöltők elérését egyszerűen
letiltsák. A szenátus csütörtök reggel szintén elfogadta az elképzelést, ezt követően pedig mindenki biztosra vette, hogy a két ház tagjainak közös szavazásán is átmegy majd a javaslat. Valószínűleg éppen ennek volt köszönhető, hogy csak nagyon kevés képviselő és szenátor vett részt a szavazáson, a javaslat pedig végül 21:15 arányban megbukott - többségében az ellenzéki szocialisták voksai által.
Utóbbiak persze nagyon örültek, hiszen ők mindvégig az elképzelés ellen álltak ki, kiemelve, hogy a nyilvános vezetéknélküli eléréseket lehetetlen lenne követni, illetve hogy a közvetlen letöltéseket
éppen akkor akarják korlátozni, amikor a streaming szolgáltatások virágkorát éljük. A szórakoztatóipar, amely forgalmának 60 százalékát vesztette el az országban az utóbbi hat év alatt, továbbra is ragaszkodik a törvényhez, ennek szükségességével pedig a kormányzat is egyetért. Máris tervezik, hogy a szabadságolások lejárta után, április végén, újra megpróbálják átvinni azt a törvényhozáson, ezúttal jobban figyelve a szavazásra.
Egyelőre azonban a HADOPI-t nem vezetik be Franciaországban - korábban az Európai Parlament is jelezte, hogy nem értenek egyet az elképzeléssel, mivel az interneteléréseket az alapvető szabadságjogok fontos elemének tartják.