2009. április 16. 09:02, Csütörtök
A Symantec szerint a gazdasági válság nincs sok hatással az internetes bűnözőkre - az általuk kínált, többnyire lopott adatok ára nem esik tovább, a korábbi fokozatos csökkenésnek köszönhetően.
A piackutató ezúttal igen érdekes
összeállítást közölt legújabb, az internetes veszélyforrásokat és a jelenlegi biztonsági helyzetet összegző elemzésében. Ebből ugyanis kiderül, hogy a világhálón tevékenykedő bűnözők árai nem csökkennek, illetve azt is megtudhatjuk, hogy az egyes adatok nagyjából milyen összegekért találnak új gazdára napjainkban.
Az adatokból egyértelmű, hogy a lopott hitelkártyaszámok és egyéb személyes adatok továbbra is igen népszerűnek számítanak a vevők körében, ezt a szegmenst tehát nem igazán érinti a válság. Nagyon úgy tűnik továbbá, hogy nincs nyomás az eladókon, egyrészt az erős kereslet, másrészt pedig a háttérben valószínűsíthető alkuk és hallgatólagos megállapodások miatt - aki nem a szabályok szerint játszik, mások alá vág saját ajánlatával, az könnyen pórul járhat, mivel számos csoport mögött a szervezett alvilág áll, amely nem retten vissza akár a fizikai erőszaktól sem.
Legalább ilyen fontos, hogy az árak immár elértek egy bizonyos szintet, amely alá valószínűleg nem csökkennek majd. A lopott hitelkártyaszámok például akár 6 centes áron is elkelhetnek, amennyiben legalább 10 ezer darabot veszünk meg egyszerre, ami jól jelzi a jelenlegi viszonyokat (kisebb rendelésnél darabja 30 dollárt is kóstálhat). A banki adatok 10 és 1000 dollár között kelnek el, míg azok, akik megbízásból csapolják meg a kompromittálódott bankszámlákat, általában 8-50 százalékkal részesednek a zsákmányból - a hamis weboldalak hosztolása hetente 3-40 dollár között hoz a konyhára az üzemeltetőknek.
Az adathalászat népszerűsége folyamatosan növekszik, a módszerek szerteágazók: egyesek ingyenes szolgáltatást hirdetnek, amelyért "csupán" bankkártyánk számát kell megadnunk, mások speciálisan erre létrehozott, hamis weboldalakat működtetnek, amelyek különböző kártevők révén tesznek szert forgalomra. A lopott adatokat felhasználók pedig azonnal vásárlásba kezdenek az internetes apróhirdetési oldalakon, lehetőleg kerülve a személyes kontaktust, arra kérve az eladót, hogy távoli országokba küldje el kütyüjét - sikeres üzlet esetén maga a bank jelentkezik később, igyekezvén visszaszerezni az időközben letiltott kártyáról hiányzó pénzt.