2009. június 12. 06:30, Péntek
Bár a kormányzat és Sárközy elnök által is támogatott javaslatot végül megszavazta a nemzetgyűlés, az alkotmánybíróság szerint annak legszigorúbb pontjai ellentétesek az alaptörvénnyel.
Internetszerte számos forrás
számolt be a legújabb fejleményről, miszerint a francia alkotmánybíróság kivetnivalót talált a múlt hónapban elfogadott, igen szigorú rendelkezéseivel nagy ellenkezést kiváltó
HADOPI-törvényben. A testület szerint nem lehet megfosztani a felhasználókat saját internetelérésüktől, még akkor sem, ha minden kétséget kizáróan visszaeső kalóznak minősülnek, a szolgáltató pedig többszöri figyelmeztetést is küld tevékenységük felfüggesztése érdekében.
Az alkotmánybíróság most meghozott
döntése szembemegy a francia kormány igyekezetével - jól emlékszünk az április végén bekövetkezett arculcsapásra, amikor is a kormányoldal szervezetlensége, illetve lustasága miatt az ideiglenes többséget kialakító ellenzéki képviselők gyorsan
leszavazták a javaslatot. Ezt a kormány nem hagyta annyiban, elérték, hogy ismét szavazzanak a kérdésről, a második megmérettetést pedig már jól előkészítették, a többség ezúttal nem forgott veszélyben. Így megszületett az új törvény, amely lehetővé teszi a kalózkodáson kapott felhasználók figyelmeztetését, majd pedig (a harmadik alkalommal) az internetelérés megvonását. Az új hatóság által kezelt feketelistákkal pedig azt biztosítják, hogy a kitiltott felhasználók egyetlen másik szolgáltatónál se kapjanak új előfizetést.
Az indoklás szerint az elérések megvonása lehetőséget nyújtana az új központi hatóságnak az állampolgárok elhallgattatására, a szabad véleménynyilvánítás korlátozására. Ez pedig ellentétes az alaptörvénnyel, így maga a törvény sem állja meg a helyét. Az ellenzék vezére úgy értékelte a döntést, hogy ez megerősíti és alátámasztja azon álláspontot, miszerint az internet az alapvető jogok közé tartozik - a HADOPI egyik érdekes rendelkezése szerint az eléréstől megfosztott kalózoknak továbbra is fizetniük kellett volna az előfizetési díjat. A szórakoztatóipar nyilván nem örül a döntésnek, hiszen hónapokon át erőltették azt, többek között Sárközy elnök új feleségén keresztül.
Azt még nem tudni, hogy a francia kormány milyen módon próbál majd visszatérni a kérdéshez.