Európai uniós internetellenőrzési projekt

Európai uniós internetellenőrzési projekt

2009. szeptember 28. 13:49, Hétfő
Az INDECT európai uniós projekt keretében a szakemberek internetellenőrzési technológiákat fejlesztenek ki.

Miközben az Európai Unióban komoly vita van az internet jövőjéről és hogy a világhálót szabad-e vagy sem ellenőrizni, addig a háttérben már gyakorlati programokon dolgoznak kilenc európai uniós tagállam szakemberei. Az EU hetedik keretprogramjához tartozó INDECT projekt célja egy olyan rendszer létrehozása, amely automatikusan felügyeli a honlapokat, a fórumokat, a közösségi, valamint más szociális portálokat, továbbá a "szokatlan online viselkedéseket". Nyugodtan kijelenthető, hogy Wolfgang Schäuble német belügyminiszternek az online házkutatásokra vonatkozó elképzelései gyermeteg próbálkozásnak tűnnek és eltörpülnek az Európai Unió januárban indított programja mellett.

Az INDECT távlati céljai között szerepelnek a különböző üzemi adatok csereberéje, a multimédia-tartalmak gyűjtése, ezeknek az információknak az intelligens terjesztése, az online fenyegetések, erőszak és szokatlan viselkedésminták automatikus felismerése. S hogy mit szándékozik nekünk nyújtani a magát a szabadság, a demokrácia és az igazság bajnokaként feltüntető EU? Nos, szoftverügynökök (!) állandóan és automatikusan járőröznek majd a világhálón és folyamatosan információkat fognak gyűjteni. Minden így megszerzett adat egyetlen hatalmas online rendszerbe kerül majd.

Állandó ellenőrzésre számíthatnak a nyilvános honlapok, fórumok, hírcsoportok, fájlszerverek, mobil és fájlcserélő hálózatok, de magán számítógépek (!) is. A szoftverügynökök nem csak a szöveges fájlok, hanem a képek és a videók között is kutatni fognak. De ez még csak a kezdet. A megszerzett információkat automatikusan kielemzik és megvizsgálják, hogy kapcsolatba hozhatók-e egymással. A Yorki Egyetem informatikusai már dolgoznak azon a rendszeren, amely az úgynevezett számítógéplingvisztikai technikák alapján alkalmas lesz a szavak értelmének felismerésére, a szociális hálózatok, valamint a különböző érzések és kapcsolatok elemzésére.

A résztvevő országok között van Lengyelország, Németország, Franciaország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Bulgária, Csehország, Szlovákia, Ausztria és Magyarország. A projekt koordinátora a lengyel AGH Tudományos és Technológiai Egyetem. A 14,86 millió euróba kerülő, az Európai Unió által 11 millió euróval támogatott INDECT hivatalosan a bűnözés és terrorizmus elleni programok egyike, várhatóan 2013. december 31-ig tart. Részt vesz benne többek között két rendőrségi hivatal (a lengyel MSWIA és az Észak-ír Rendőri Szolgálat), számos vállalat és egyetem, valamint magyar részről az APERTUS Távoktatás-fejlesztési Módszertani Központ Tanácsadó és Szolgáltató Közhasznú Társaság.

Az apertus latin szó jelentése egyébként a cég honlapján található ismertető szerint nyílt(an), nyilvános, nyitott(an), szabad(on). A cég a nevének megfelelően a nyitott képzések és a távoktatás európai gyakorlatának megismertetését, átvételét és meghonosítását tekinti legfőbb feladatának. Ezen belül szakképzési programok megvalósítását éppúgy felvállalja, mint az új oktatási technológiák alkalmazásának támogatását vagy az oktatási-módszertani tananyagok fejlesztését.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások