50 000 dollárba került a Wikileaksnek a leleplező iraki videó

50 000 dollárba került a Wikileaksnek a leleplező iraki videó

2010. április 8. 06:51, Csütörtök
Julian Assange és kollégái több hónapig dolgoztak azon, hogy mindenki számára elérhetővé váljanak az amerikai katonák bagdadi mészárlásáról készített felvételek.

Az elmúlt egy napban a Wikileaks által megjelentetett videó bejárta a világsajtót. A Pentagon nem tudta megakadályozni a film nyilvánosságra hozatalát. Az oldal működtetői máris új botrányokkal kapcsolatos információkat gyűjtenek, azonban egyikük, nevezzük David Schmittnek, kész volt számos részletet elárulni a bagdadi videó megszerzésével kapcsolatban. A fiatalember rendkívül ideges és fáradt, ami nem is csoda, ha figyelembe vesszük, hogy nemrég adott interjút egy rádiónak, majd a Der Standard nevű osztrák napilapnak és éppen a CNN-nek adandó interjúja foglalkoztatja.

A német nemzetiségű Schmitt a munkáját adta fel a Wikileaksért és Julian Assange ausztrál újságíróval közösen ők felelnek minden az oldalon megjelenő tartalomért. A stáb összesen öt munkatársból és 800-1000 önkéntes segítőből áll, akik között vannak riporterek és informatikusok, rendszergazdák és jogászok. A platformot 2006 decemberében alapították kínai kiberdisszidensek, matematikusok és műszaki szakemberek. Az első néhány évben a világ hírügynökségei komoly kétkedéssel fogadták a portálon megjelentetett híreket és sokáig az a szóbeszéd járta, hogy a honlap a CIA egyik projektje.


"Technikai és tartalmi szempontból egyaránt megvizsgáljuk a beérkező dokumentumokat. A tartalmukon kívül megnézzük azt is, hogy a leírtak mennyire vannak összhangban egymással és vajon milyen ok vagy okok állhatnak a nyilvánosságra hozatalukra vonatkozó kérés hátterében. Az ellenőrzés szigorú és minden részletre kiterjedő, ennek köszönhető, hogy eddig alig fél tucat hamis dokumentum jelenhetett meg az oldalon, ezek egyike Steve Jobs Apple-vezető hamis eredményű AIDS-tesztje" - mondta David Schmitt.

A Wikileaks szellemi vezetője Julian Assange, aki korábban évtizedeken keresztül hacker volt. Az ő és kollégái meggyőződése, hogy a kiszivárogtatott titkos információk pozitív változási folyamatokat indíthatnak el. Azt ugyanakkor Schmitt is elismeri, hogy néha nagyon nehéz megkülönböztetni egymástól a közérdek és a magánélet védelme között húzódó határvonalat. A költségek 2006 óta az egekbe szöktek. Csak a szerverek üzemeltetése évente 200 000 dollárt emészt fel. A 2007-es bagdadi és más iraki videók beszerzésére, kikódolására és technikai feljavítására, valamint a szemtanúk felkutatására és felkeresésével kapcsolatos költségekre összesen 50 000 dollárt fizettek ki. A jelenleg társadalmi munkában dolgozó önkéntesek díjazása évente 400 000 dollárt tenne ki.

A honlap tavaly körülbelül 465 000 dollár adományt kapott, és ennek az összegnek köszönhetően a jelenlegi működése biztosítottnak tűnik. A Wikileaks szerkesztői így nyugodtan készülhetnek a következő nagy dobásukra, ami nem más, mint a német szélsőjobboldali NPD párt tagjai és aktivistái által írt 37 000 e-mail nyilvánosságra hozatala.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások