2010. december 7. 06:33, Kedd
Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter Washingtonban bejelentette, hogy "jelentős" intézkedéseket rendelt el a titkos hivatalos iratok kiszivárogtatására szakosodott WikiLeaks portál ellen folyó büntetőjogi vizsgálattal kapcsolatban.
"Az Egyesült Államok nemzetbiztonsága veszélybe került. Veszélybe került olyanok élete, akik az amerikai népnek dolgoznak. Az amerikai nép maga is veszélybe került ezáltal az arrogáns, megfontolatlan és semmiképp sem hasznos akciók révén. Mindent megteszünk, amit csak tudunk" - mondta Holden. A bejelentés azzal párhuzamosan hangzott el, hogy Svájcban a PostFinace bank befagyasztotta a WikiLeaks alapítója, Julian Assange folyószámláját, a londoni rendőrség, a Scotland Yard pedig közölte, hogy kész letartóztatni az ausztrál állampolgárságú újságírót. Svédország a múlt hónapban nemi erőszak vádja miatt letartóztatási parancsot adott ki Assange ellen, aminek nyomán az Interpol körözést bocsátott ki.
Holder kitért az elől, hogy kifejtse a "jelentős" intézkedések mibenlétét, de a CNN meg nem nevezett forrásokra azt jelentette, hogy Assange-t hamarosan őrizetbe fogják venni. Az igazságügyi miniszter kitért annak megválaszolása elől, hogy az amerikai kormánynak módjában áll-e megszüntettetni a WikiLeaks portált. A tárcavezető ugyanakkor rámutatott, hogy az amerikai kormány a médiában megjelent vélekedésekkel ellentétben nemcsak az 1917-es kémkedés ellen hozott törvény alapján kíván fellépni Assange ellen. A jogszabály tiltja a katonai műveletek akadályozását.
Assange ügyvédje, Mark Stephens közölte: a Scotland Yardról felhívták, és értesítették arról, hogy megkapták a Svédország által kiadott új nemzetközi elfogató parancsot és a kiadatási kérelmet. A brit rendőrség nem vádolja semmivel, csak szeretné kihallgatni Jualian Assange-et - mondta az ügyvéd a BBC-nek. Hozzátette, hogy ügyfele kész önként találkozni a rendőrséggel, és "belátható időn belül", "brit földön" sor is kerül erre. Assange tartózkodási helyéről most sem beszélt, de brit sajtóinformációk szerint a 39 éves ausztrál újságíró valahol Angliában bujkál.
A The Guardian című brit lap értesülései szerint Assange kedden feladja magát a Scotland Yardnak, s még aznap bíróság elé állítják Londonban. Assange azt szeretné, hogy óvadék ellenében azonnal helyezzék szabadlábra. Állítólag az utóbbi napokban 100-200 ezer font közötti összeget gyűjtött össze barátaitól és híveitől, hogy ki tudja fizetni az óvadékot. A kiadatási kérelem elbírálására huszonnyolc napja van a bíróságnak. A védelem a kérelem elutasítását fogja követelni, arra hivatkozva, hogy a svéd hatóságok kiadhatják az Egyesült Államoknak Assange-et.
Az amerikai igazságügyi hatóságok a kémkedésről szóló, 1917-es törvény alapján indítottak eljárást az újságíró ellen, ami azt jelenti, hogy akár halálbüntetést is kiszabhatnak rá, miként az 1950-es évek elején a Rosenberg házaspárra. Az európai országok nem adnak ki gyanúsítottakat olyan államoknak, ahol a halálbüntetést nem törölték el. Assange ügyvédje éppen erre a körülményre alapozhatja taktikáját.