2011. május 9. 10:42, Hétfő
Egy szoftverfejlesztő kártérítést követel azért, mert nagy IT-cégek egymással kötött illegális megállapodásaik segítségével megakadályozták, hogy alkalmazottaik magasabb bért kaphassanak.
Siddharth Hariharan, az InEarth nevű vállalkozás alapítója és vezérigazgatója a kaliforniai Alameda megye bíróságához
nyújtotta be azt a
beadványt, amely az Apple, a Google, az Intel, az Adobe, a Pixar, a Lucasfilm és az Intuit ellen irányul. Az informatikus az amerikai igazságügyi minisztérium alárendeltségébe tartozó versenyhivatal tavaly lefolytatott vizsgálatára hivatkozva azt állítja, hogy a felsorolt cégek illegális módon megegyeztek egymással arról, hogy nem csábítják el egymás munkatársait és bérplafont határoznak meg. (Előbbi módszert Cold Calls-hívásoknak nevezik a tengerentúlon.)
A versenyhivatal tavaly kezdeményezett vizsgálatot az ügyben, mivel úgy vélték a hat társaság jogellenes módon korlátozta nem csak a piaci versenyt, hanem az alkalmazottai szakmai lehetőségeit is, ezáltal megakadályozta, hogy előnyösebb feltételeket nyújtó munkahelyen helyezkedhessenek el vagy többet kereshessenek. A minisztérium szakértői bírósághoz fordultak, de az ügyből végül nem lett per, mert a szaktárca által kidolgozott javaslatcsomagot mind a hat óriáscég
elfogadta.
Az egymással munkaügyi megállapodást kötött cégek ábrája
Hariharan most erre a tavalyi eljárásra hivatkozik. A szoftverfejlesztő 2007 január és 2008 augusztusa között dolgozott a Lucasfilmnél, majd utána független fejlesztő lett. Az amerikai igazságügyi minisztérium korábban kizárta annak a lehetőségét, hogy az Apple, az Intel, a Google és a többi cég kártérítést fizethet a rászedett munkatársaknak. Hariharan azonban tántoríthatatlan és úgy véli, ha a hat vállalatnak nem kell kártérítést fizetnie, akkor folytatni fogják a jogsértő gyakorlatot.
Hariharan védője, Joseph R. Saveri úgy becsülte, hogy az
illegális megállapodások miatt az érintett szakemberek 10-15 százalékkal kevesebb fizetést kaptak, mint ami megillette volna őket egy új állás esetén, ekkora összegért pedig már érdemes perelni. Az első törvénysértő megállapodásokat 2005-ben az Apple és az Adobe kötötte, majd 2006-ban az Apple és a Google, 2007-ben pedig az Apple és a Pixar, a Google és az Intel, illetve a Google és az Intuit kötött ilyen jellegű szerződést.